Zrobić samemu czy oddać w ręce specjalisty?

Zrobić samemu czy oddać w ręce specjalisty?

Jadąc drogami polskich miast nie sposób oprzeć się wrażeniu, że wiele jeżdżących po nich samochodów, to dokładnie identyczne modele – miejskie auta lub rodzinne kombi, najczęściej w kolorze srebrnym. Chcesz odróżniać się na tle szarej, ulicznej rzeczywistości? Tuning wizualny zapewnia nieograniczone możliwości personalizacji pojazdu.

Moda na estetyczne modyfikacje nadwozi i wnętrz pojazdów, trwa nieprzerwanie już od kilku dobrych lat. Skoro wśród konsumentów pojawia się większy popyt, nie ma innego wyjścia – rynek musi odpowiedzieć większą podażą. W rezultacie mają miejsce sytuacje, w których akcesoria tuningowe dostępne są w ofercie, która obejmuje pojazdy dosłownie każdej marki.

Sklepy w sieci i sklepy stacjonarne są wręcz zalane oryginalnymi body kitami i wieloma innymi akcesoriami, spośród których można wynaleźć także te elementy, które nie tylko dekorują, ale też realnie wpływają na aerodynamikę nadwozia samochodu. Czy jednak przygotowane zestawy są właśnie tym, o co chodzi w tuningu? Kwintesencją wizualnych modyfikacji jest efekt oryginalności, a nie uzyskamy go wykorzystując gotowe zestawy. Najlepiej sięgnąć po nieszablonowe rozwiązania, które uczynią nasz samochód niepowtarzalnym.

Zatem czy opłaca się na własną rękę zajmować się pracami mechanicznymi przy aucie? Zapewne każdy właściciel samochodu z entuzjazmem odpowie, że jak najbardziej tak. Nie warto z byle awarią czy problemem biec do mechanika, który drogo sobie policzy za swoje usługi. Czy jednak blacharstwo i lakiernictwo to nie za wysokie progi dla przeciętnego właściciela pojazdu? Rozważmy to.

Blacharstwo i lakiernictwo czy podejmować się samodzielnie?

Wszystko zależy od tego, co dla kogo ukryte jest pod powyższymi pytaniami. Jeśli chodzi jedynie o pieniądze, to oczywiście nie ma co bawić się ani w lakiernictwo ani w blacharstwo. Zdecydowanie taniej będzie oddać te zadania w ręce specjalistów, którzy po pierwsze niczego nie zepsują, po drugie mają cały niezbędny sprzęt już skompletowany. Jeśli jednak czujemy, że będziemy realizować to samodzielnie, wyklepując karoserię lub lakierując ją wedle swojego uznania – w takim razie można chociaż spróbować tego fachu. Możemy rozpocząć od sezonowej pracy u znajomego blacharza lub lakiernika albo od zadawania pytań na forum pasjonatów. Tam na pewno znajdziemy pomoc, wiele porad i być może kogoś, kto chciałby nam pożyczyć swój sprzęt, abyśmy mogli chociaż spróbować swoich sił. Początki blacharstwa i lakiernictwa nie będą bardzo trudne. To kwestia sprzętu oraz uwagi przy pracy. Lakierowanie należy zacząć od szlifowania, czyszczenia, następnie nakładania kolejnych warstw lakieru. Przy odrobinie cierpliwości można zrobić to bardzo dobrze, choć oczywiście nic nie zastąpi doświadczenia specjalisty z dziedziny blacharstwa czy lakiernictwa.

Praca przy aucie może stać się pasją – dla wielu osób już nią jest. Wystarczy tylko spojrzeć na pasjonatów motoryzacji, którzy poświęcają swój czas i duże pieniądze na restaurowanie starych pojazdów lub pielęgnację i odpicowanie najnowszych modeli.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą FastServ – najlepszym serwisem samochodowym w Poznaniu, zajmującym się m.in. blacharstwem, lakiernictwem i naprawami spot.

Dodaj komentarz

Why ask?