Wiosenne przygotowania samochodu

Wiosenne przygotowania samochodu

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. To idealna pora na zrobienie wiosennych porządków w mieszkaniu, ale także i w samochodzie. Przygotowanie auta na nastanie cieplejszych dni, to nie tylko jego umycie i wysprzątanie. Zobacz, jakie czynności należy podjąć, aby w tym okresie pojazd służył nam jak najlepiej.

Mycie i czyszczenie

Po każdej zimie nasze auto wygląda tak, jakbyśmy pokonali rajd terenowy. Aby nie wstydzić się wsiąść do samochodu, powinniśmy zafundować mu solidną kąpiel. Dzięki dokładnemu czyszczeniu – razem z podwoziem i nadkolami – usuniemy z niego nie tylko błoto pośniegowe, ale także używane przez drogowców substancje, które sprzyjają powstawaniu korozji: sól i środki chemiczne. Aby zabezpieczyć lakier, warto nawoskować auto.

Czyste wnętrze wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale także na kondycję samochodu. Do wnętrza pojazdu mogło bowiem dostać się błoto pośniegowe z solą, które niszczy metal.

Opony

Pierwszą sprawą jest wymiana opon zimowych na letnie – powinniśmy to zrobić, kiedy temperatura ustabilizuje się w przedziale 7 stopni Celsjusza. Opony są dostosowywane do warunków pogodowych, mają inny skład oraz kształt bieżnika. Gdy ich nie wymienimy, narażamy siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo – zimowe opony w wiosenno-letnich warunkach mają mniejszą przyczepność, co wydłuża drogę hamowania. Wymiana opon to także oszczędność. Zimówki źle reagują na wysokie temperatury, a przez to szybciej się zużywają, narażając nas na zbędne koszty. Specjalista z warszawskiego serwisu Hondy – twojserwishondy.pl – dodaje: „podczas przygotowywania auta do wiosny warto sprawdzić także ciśnienie w oponach, powinny być one odpowiednio napompowane i wyważone. Prawidłowe ciśnienie w kołach zmniejszy zużycie paliwa oraz bieżnika, co pozwoli nam znacznie zaoszczędzić pieniądze”.

Oświetlenie i wycieraczki

Sprawdź czy wszystkie żarówki działają. Jeśli nie, wymień je na nowe. Możesz to zrobić samodzielnie lub w serwisie. Korzystając z usług obsługi technicznej, możesz również poprosić o sprawdzenie ustawienia świateł.

Ponieważ wiosną i latem może dopaść nas burza, niezwykle ważną rolę odgrywają wycieraczki. Należy sprawdzić ich stan, gdyż po zimie mogły mocno ucierpieć. Niesprawne pióra zmniejszają komfort i bezpieczeństwo jazdy. Nie zapomnij również wymienić płyn do spryskiwaczy na letni, który jest o wiele tańszy od zimowego, a ponadto jest lepiej dostosowany do wysokich temperatur.

Oddaj samochód do serwisu

Przegląd pojazdu w serwisie samochodowym jest równie ważny jak wymiana opon, ponieważ wpływa na bezpieczną jazdę. Podczas przeglądu technicznego eksperci sprawdzą działanie takich elementów jak:

  • układ hamulcowy, system ABS/ESP;
  • amortyzatory, układ zawieszenia;
  • układ wentylacji i klimatyzacji;
  • akumulator.

Ponadto serwisant sprawdzi stan takich płynów eksploatacyjnych jak: olej silnikowy, płyn hamulcowy, płyn w układzie chłodzenia, a także olej w układzie wspomagania. W razie potrzeby je wymieni lub uzupełnieni.

Dodaj komentarz

Why ask?