posnet-ergo-kasa-fiskalna-w-warsztacie-samochodowym

Weź paragon u mechanika! Czyli zmiana branży premiowanej w loterii MF

Minęło już pół roku odkąd ruszyła Narodowa Loteria Paragonowa. Jednak zainteresowanie akcją nie maleje – zwłaszcza, że koniec marca to dla jej uczestników czas szczególny. Od 1 kwietnia do branży premiowanej należą warsztaty samochodowe i punkty wulkanizacji. Co więcej, już 18 kwietnia zostanie wyłoniony zwycięzca nagrody specjalnej, przyznawanej za szczęśliwy dowód sprzedaży z poprzedniej wyróżnionej działalności: prywatnej praktyki lekarskiej i dentystycznej.

Kampania nadzorowana przez Ministerstwo Finansów w krótkim czasie zyskała ogromną popularność. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu 4 pierwszych miesięcy trwania loterii Polacy zgłosili blisko 56 000 000 paragonów. To dlatego, że każdy z nich dawał możliwość wyjątkowej wygranej. A jeśli dodatkowo pochodził z branży premiowanej, dawał szansę na nagrodę specjalną – samochód osobowy Opel Insignia o łącznej wartości 95 552,50 złotych.

Reguły uczestnictwa w zabawie

Zasady udziału w Narodowej Loterii Paragonowej nie są trudne. Niemniej, przestrzeganie ich to warunek konieczny zdobycia nagrody. W zabawie może uczestniczyć każda pełnoletnia osoba, która za pośrednictwem formularza, umieszczonego na oficjalnej stronie internetowej akcji, zgłosi paragon fiskalny, wystawiony na kwotę minimum 10 zł. Rejestracja dowodu sprzedaży nie jest skomplikowana, nie zabiera dużo czasu i nie wymaga korzystania z dodatkowych dokumentów. Ważne jest jednak, aby w odpowiednich miejscach wpisać poprawne informacje z paragonu oraz dane osobowe.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Każdy uczestnik loterii może zgłosić dowolną liczbę paragonów. Jednak każdy z nich musi być zarejestrowany w miesiącu, w którym został wystawiony. Ponadto, Narodowa Loteria Paragonowa obejmuje tylko paragony fiskalne – dokumenty innego typu, jak faktury VAT, tzw. rachunki kelnerskie czy potwierdzenia płatności kartą nie będą brane pod uwagę – podkreśla Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że zasady te dotyczą także wyróżnionej na dany czas działalności.

Losowanie nagrody specjalnej i nowa branża premiowana

Co miesiąc, osoby zgłaszające zgodne z regulaminem dowody sprzedaży mogą zdobyć cenne nagrody I i II stopnia. Ale na tym atrakcje się nie kończą. Co 3 miesiące odbywa się dodatkowe losowanie, w którym biorą udział paragony pochodzące z aktualnie premiowanej branży.

Od 1 stycznia do 31 marca 2016 roku wyróżnioną działalnością była prywatna praktyka lekarska i dentystyczna. Losowanie samochodu Opel Insignia, związane z tą branżą, odbędzie się 18 kwietnia. Transmisja na żywo z tego wydarzenia zostanie wyemitowana na kanale telewizyjnym TVP Regionalna. Dodatkowo, nagranie będzie można znaleźć na oficjalnym profilu Narodowej Loterii Paragonowej w serwisie internetowym YouTube.

Oczywiście, to nie ostatnia szansa na zdobycie nagrody specjalnej. Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2016 roku obowiązującą branżą premiowaną jest konserwacja i naprawa samochodów osobowych oraz sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych. Dodatkowe losowanie, dotyczące paragonów wystawionych w ramach tej działalności, zaplanowano na 18 lipca 2016 roku.

Od czego może zależeć wybór kolejnych wyróżnionych branż?

Decyzje zawarte w regulaminie loterii mają związek z ostatnimi regulacjami prawnymi. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku, przedsiębiorcy prowadzący warsztaty samochodowe oraz punkty wulkanizacji są zobowiązani do ewidencjonowania obrotu przy użyciu kasy fiskalnej. Uczestnicy losowań – wiedząc, że wystawiony w takim miejscu paragon daje szansę na zdobycie cennej nagrody – zwracają uwagę, czy otrzymują prawidłowy dokument, który dowodzi, że sprzedawca odprowadza należne podatki – wyjaśnia Marcin Ciechowicz.

Uczciwa konkurencja i silna gospodarka

Inicjatywa Ministerstwa Finansów nie ogranicza się tylko do wspólnej zabawy z atrakcyjnymi zagrodami. Celem akcji polega na  uświadamianiu społeczeństwa, jak ważnym dokumentem jest odbierany przy każdej transakcji paragon fiskalny. Ponadto, loteria ma promować dobre nawyki konsumenckie, wspierać i nagradzać uczciwą konkurencję oraz przyczynić się do sukcesywnej likwidacji tzw. szarej strefy.

Kampania została zaplanowana na okrągły rok – ale jeżeli jej popularność nie zmaleje, istnieje prawdopodobieństwo przedłużenia czasu trwania loterii o kolejne pół roku.

Jedna myśl na temat “Weź paragon u mechanika! Czyli zmiana branży premiowanej w loterii MF

Dodaj komentarz

Why ask?