Światła przeciwmgłowe

Używanie świateł przeciwmgłowych

Światło przeciwmgłowe
Samochody są wyposażone w różnego rodzaju światła. Jedne z nich służą do normalnej codziennej jazdy, inne zaś mają pomagać nam w sytuacjach trudnych, czy też niebezpiecznych. Dzisiaj zajmiemy się światłami przeciwmgłowymi, jest to pierwszy artykuł z cyklu, w którym postaram się Wam omówić kiedy oraz w jakich sytuacjach należy stosować odpowiednie światła.

Jak sama nazwa wskazuje światła przeciwmgłowe służą do jazdy we mgle, lub niekorzystnych warunkach atmosferycznych, lub i drogowych.

Światła przeciwmgłowe przednie, to nisko umieszczone światła z przodu samochodu. Znajdują się one poniżej normalnych świateł, ze względu na to, iż podczas świecenia mają oświetlać drogę pod mgłą, zwykle unosi się ona około 20-30cm nad drogą, dzięki takiemu umieszczeniu wspomagają one widoczność w niekorzystnych warunkach.

Kiedy można używać świateł przeciwmgłowych przednich:

  •     Na oznaczonej drodze krętej (znak A3 i odpowiednia tabliczka) od zmierzchu do świtu (w nocy) w warunkach normalnej przejrzystości powietrza (jak nie pada deszcz, śnieg itp. czyli jak jest ładna pogoda.)
  •     W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (opady atmosferyczne, dym, mgła, śnieg itp.)

O ile pierwszy podpunkt jest prosty i jasny, to drugi często nastręcza wiele problemów. Przy obecnej pogodzie trzeba czasami zdecydować, czy włączyć te światła, czy też nie. Ostatnio zauważam taki odruch u kierujących, że wystarczy lekki deszczyk i włączają wszystkie światła, jakie posiadają w samochodzie. Nie tędy droga! Włączając światła przeciwmgłowe oślepiamy innych kierujących, są one ostre i bardzo mocne, co pomaga przy opadach atmosferycznych, jednak w dobrych warunkach powietrza uprzykrza życie wszystkim innym kierującym.

Nie ma jednak idealnego określenia na to, kiedy należy używać tych świateł. Bardziej zależy to od zdrowego rozsądku. Moim zdaniem warto zwrócić uwagę na dwa aspekty: 1. jeśli dużo innych kierujących ma włączone światła przeciwmgłowe przednie (to też możemy włączyć), 2. jeśli naprawdę nie widzimy drogi i światła te są w stanie nam pomóc. (to też możemy włączyć).

Kiedy używamy świateł przeciwmgłowych tylnych:

  •     W momencie, gdy widoczność powietrza spada poniżej 50m

Światła przeciwmgłowe tylne świecą tak samo mocno i wyraziście, jak światła hamowania (stop). Są bardzo ostre, co sprawia że często przeszkadzamy kierującym jadącym za nami. Jak określić odległość „na oko” przy zmniejszonej przejrzystości powietrza? Są dwa proste sposoby, jeden to obserwowanie strzałek namalowanych na asfalcie, są one malowane zwykle w odległości około 50m od skrzyżowania, zatem jeśli najeżdżamy na pierwszą strzałkę, a nie widzimy już samochodu na skrzyżowaniu – wtedy można włączyć światła przeciwmgłowe tylne. Drugi zaś sposób, to sposób na trasie, gdzie prędkości są większe. Słupki wskaźnikowe po prawej lub lewej stronie drogi teoretycznie powinny być ustawione, co 100 metrów. Zatem jeśli mijamy słupek, a w okolicach następnego nie widzimy już samochodu poprzedzającego, wtedy również można włączyć światła przeciwmgłowe tylne.

Jak we wszystkim jednak trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek. Starajmy się zatem używać świateł przeciwmgłowych wedle swoich spostrzeżeń i tak aby nie szkodzić innym uczestnikom ruchu drogowego.

3 myśli na temat “Używanie świateł przeciwmgłowych

  1. OK nie czytam bo znam przepisy a doswitlenie lampami przeciwgmlowych przednich powinno być dozwolone / owe lampy nie utrudniaja innym kierującym a jedynie doswietlaja blizsza czesc jezdni i pobocza niestety deble z policji będą karac, jedyna moliwosc używania od switu do zmieszchu to krete drogi specjalnie oznaczone, no coz deblilizm policji jest mi znany, choć caszami i owei ***** zroxzumieli ze ustawa zwiazana ze strzalka jest mało przydatana i powinna być jak najszybciej usunieta z kodeksu nomen omen pamiętam czasy gdy karan za 3cie swiatlo stopu, niestety psy to ***** nierozumiace zycia, zdanie moje i wielu uczestnikow ruchu drogowego

    1. Dążyć trzeba do takiego kompromisu, który zarówno prawnie (policja), jak i kierowcy (zwykli ludzie) są w stanie zaakceptować, nie negujmy ani jednej, ani drugiej strony, zawsze warto rozmawiać i starać się dojść do porozumienia. Policjant też człowiek, jeśli sytuacja nie jest zagrażająca warunkom ruchu drogowego powinien zrozumieć.

  2. Witam ! Zakupiłem właśnie Hondę HRV 2017 rok z rynku USA. Nie ma ona tylnego światła przeciwmgłowego. Ma zamantowany hak do przyczepki i jak to bywa w USA główka haka z elementem mocującym do zaczepu jest wyjmowana kiedy nie ciągniemy przyczepki. Pozostaje więc pod zderzakiem kwadratowy otwór 32x32mm. Czy mogę w nim zamontować lampę przeciwmgłową i wyjmować ją na czas holowania przyczepki , która posiada takową lampę ?

Dodaj komentarz

Why ask?