uklad-pneumatyczny-samochodzie

Układ pneumatyczny w samochodzie

Układ hamulcowy odpowiada przede wszystkim za bezpieczeństwo. Dzięki nowoczesnym technologiom można znaleźć coraz to nowsze rozwiązania w tym zakresie.

Układ hamulcowy odpowiada przede wszystkim za bezpieczeństwo. Dzięki nowoczesnym technologiom można znaleźć coraz to nowsze rozwiązania w tym zakresie. Producenci bowiem nie próżnują i skutecznie wdrażają systemy minimalizujące ryzyko wypadku, a także usterki w obrębie układu hamowania, który zawsze powinien działać skutecznie. Jeśli pneumatyczny system hamowania w Twojej przyczepie lub pojeździe ciężarowym działa niepoprawnie to kup online części samochodowe, a zobaczysz, że możesz przy tym naprawdę sporo zaoszczędzić.

Na razie jednak wróćmy do istoty samych mechanizmów i motoryki hamowania pojazdu. Dowiedzmy się też jakie rodzaje systemów wyróżniamy:

  • Pneumatyczny układ hamulcowy

zwykle takich rozwiązań nie stosuje się w samochodach osobowych, ponieważ nie występuje taka konieczność. Układy pneumatyczne można spotkać najczęściej w ciężkich przyczepach, pojazdach ciężarowych oraz pociągach. Mechanizm działania tego typu układu polega na wysokim ciśnieniu, które jest w nim utrzymywane. W momencie jego obniżenia silnik zaczyna samoistnie hamować. Oczywiście, aby tak się stało konieczne jest naciśnięcie pedału hamulca przez kierowcę. Nie działa to w sposób intuicyjny, ani inteligentny. Główną zaletą pneumatyki jest to, że po zatrzymaniu silnika kierowca może jeszcze zatrzymać pojazd oraz przy zerwaniu przewodów pneumatycznych.

Najczęstsze usterki układów pneumatycznych:

  • zatarcie poszczególnych podzespołów, takich jak na przykład tłoczyska w siłownikach. Dzieje się to zwykle w wyniku zabrudzenia
  • brak smarowania
  • obecność wody w przewodach powietrza – decyduje to bezpośrednio o jakości funkcjonowania układu.

Oczywiście nie sposób nie wspomnieć jeszcze o filtrach, które mogą ulegać zniszczeniu lub zużyciu a także pomp wymagających regularnej renowacji.

  • Hydrauliczny układ hamulcowy

Jest to podstawowy system hamowania stosowany w większości samochodów osobowych. Mechanizm działania wydaje się skomplikowany, ale tak naprawdę wszystko odbywa się za pośrednictwem płynu nieściśliwego, który podawany jest do tłoków. To właśnie dzięki niemu pojazd jest zatrzymywany. Widać więc, że do prawidłowego działania niezbędny jest nie tylko dobrej jakości płyn, ale przede wszystkim także pompa, która będzie odpowiadała za funkcjonalność systemu. Jeśli ulegnie ona awarii również skuteczne hamowanie pojazdu może być zagrożone.

  • Istnieje jeszcze mechaniczny układ hamulcowy, ale stosowany jest on jedynie w lekkich przyczepach.

Który z systemów jest najbezpieczniejszy?

Według ekspertów oczywiście układ pneumatyczny, ale zważywszy na złożoność jego budowy zastosowanie go w samochodach osobowych i innych, lekkich czterokołowcach byłoby niemożliwe. Mogłoby to sprawić liczne problemy konstrukcyjne, dlatego na chwilę obecną zwykle stosuje się hydrauliczne systemy. Układy pneumatyczne są niezbędne w pojazdach ciężarowych, które mają ogromne wymagania jeśli chodzi o wszelkie zabezpieczenia – hamowanie również do takich się przecież zalicza.

Gdzie warto zaopatrywać się w podzespoły do układu hamowania w przypadku jego usterki?

Zaleca się, aby wykorzystywać możliwości jakie daje nowoczesna technologia. Chodzi oczywiście o to, aby wszelkich zakupów dokonywać w sklepach internetowych. Jest to nie tylko oszczędniejsze, ale również wygodniejsze i szybsze. Sklepy stacjonarne nie zawsze specjalizują się w sprzedaży poszczególnych zamienników, a te – zwłaszcza w przypadku aut ciężarowych – muszą być najwyższej jakości. W efekcie na realizację zamówienia czeka się długie dni, o ile nie tygodnie. W sklepach internetowych zawsze można znaleźć to, co akurat jest nam potrzebne a cała transakcja nie powinna odwlekać się w czasie dłużej niż dwie lub maksymalnie trzy doby, w zależności od polityki prowadzonej przez dany sklep.

Dodaj komentarz

Why ask?