Piesi, noście odblaski!

Obowiązek noszenia przez pieszych odblasków w terenie niezabudowanym funkcjonuje przez cały rok, nie tylko w okresie jesienno-zimowym, gdy zmrok zapada szybko, dzień trwa krótko, a ograniczenia w widoczności ze względu na warunki atmosferyczne są na porządku dziennym. Czas wiosenno-letni jest równie wymagający – to wzmożony okres spacerów, joggingów i natężonego ruchu samochodowego, dlatego wymóg zaopatrywania się w odblaski jest tym bardziej uzasadniony.

Teren niezabudowany, pobocze, zmrok

Niebawem miną 2 lata od wprowadzenia w życie znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nią, od 31 sierpnia 2014 roku, każdy pieszy, bez względu na wiek, poruszający się po zmroku w terenie niezabudowanym, poboczem jezdni, zobowiązany jest do noszenia odblasków. Wcześniej przepis ten dotyczył jedynie dzieci w wieku do 15 lat, obecnie wymóg ten został rozciągnięty na wszystkich pieszych.

Doprecyzujmy może treść nowego przepisu, aby nie pozostawiał on żadnych wątpliwości. Teren niezabudowany oznaczony jest znakiem drogowym D-43, to obszar, gdzie nie znajduje się zabudowa miejska, wiejska lub przemysłowa. Obowiązek noszenia odblasków nie dotyczy sytuacji, gdy pieszy porusza się co prawda po terenie niezabudowanym, ale znajduje się nie na poboczu jezdni, ale na chodniku lub na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. I oczywiście przepis nie obowiązuje w terenie zabudowanym, gdzie to pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem i ma prawo do korzystania z całej szerokości jezdni, jeśli brak chodnika.znak_d43-svg

 

Jakie odblaski?

Zapis w ustawie nie mówi nic o rodzaju noszonych odblasków, ich wielkości i formie, ale podchodząc poważnie do sprawy, warto wybierać takie, które zapewnią nam dobrą widoczność z większej odległości. Najczęściej piesi wybierają różnego rodzaju opaski, kamizelki, smycze, breloki, naklejki przyczepiane do plecaka, torebki czy ubrania. Gdzie najlepiej umieszczać elementy odblaskowe? W miejscach widocznych dla kierowców – w okolicy kolan, na dłoniach, na klatce piersiowej lub plecach.

Noszenie odblasków powinno być naszym nawykiem, warto zaopatrzyć się w choćby najmniejszy element odblaskowy i schować go do plecaka czy torebki – nigdy nie wiadomo, kiedy może nam się przydać. A trzeba pamiętać, że poruszanie się w terenie niezabudowanym po zmroku bez obowiązkowego odblasku może skutkować mandatem w wysokości nawet 500 złotych.

Lekceważenie przepisu często wynika z tego, że nie uświadamiamy sobie znaczenia tych małych odblasków i ich wpływu na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Właściwie noszone potrafią zwiększyć widoczność pieszego z odległości ok. 30 metrów do nawet 150 metrów. Dzięki temu kierowca ma wydłużony czas reakcji i jest w stanie podjąć odpowiednią decyzję o wykonaniu bezpiecznego manewru. Mówiąc o bezpieczeństwie na drodze w kontekście pieszych, nie można także zapominać o obowiązku poruszania się lewą stroną jezdni.

pedestrianJednak noszenie odblasków przez pieszych to nie jedyny warunek bezpieczeństwa na drodze. Gwarantuje je także odpowiednie oświetlenie samochodów. Jako sklep specjalizujący się w sprzedaży wysokiej jakości markowego oświetlenia samochodowego, jesteśmy ambasadorami szeroko rozumianego bezpieczeństwa na drodze wszystkich użytkowników ruchu. Na nocar.pl możecie Państwo znaleźć oryginalne żarówki do swoich pojazdów – samochodów, rowerów i motocykli, takich producentów, jak Osram, Philips, Tungsram, Narva czy General Electric, oraz inne akcesoria motoryzacyjne – m.in. oleje silnikowe marki Castrol i wycieraczki samochodowe Bosch.

Źródła zdjęć: Wikipedia Commons, flickr.com, pixabay.com

Jedna myśl na temat “Piesi, noście odblaski!

  1. Pingback: Cıvata

Dodaj komentarz

Why ask?