Niedostateczna widoczność

Niedostateczna widoczność

Niedostateczna widoczność, to ostatnio bardzo często powtarzające się zjawisko w naszym polskim klimacie. Ale co tak naprawdę oznacza ona dla kursantów nauki jazdy? W głównej mierze kursanci powinni postrzegać niedostateczną widoczność poprzez pryzmat postrzegania znaków drogowych, zarówno tych poziomych, jak i pionowych. Kiedy zatem możemy niejako złamać przepis i nie zastosować się do znaku drogowego.

Sytuacja na obrazku przedstawia dojazd do „Ronda PCK”, czyli tzw. „Ronda Castorama” od strony ulicy Wojska Polskiego, od Uniwersytetu. Działo się to dwa lata temu, zresztą zdjęcie również zostało wykonane w samochodzie nauki jazdy. Ale do rzeczy, jak widać na zdjęciu gęste opady śniegu spowodowały zasłonięcie znaków drogowych pionowych oraz poziomych. Kursant nauki jazdy, może wtedy nie stosować się do znaków, których nie widzi, gdyż są one zasłonięte. Wyjątkiem są następujące znaki:

  • Znak Stop – ze względu na swój kształt, nawet zasłonięty, zamazany powinien być respektowany
  • Znak Ustąp pierwszeństwa przejazdu – również z tego samego powodu

Reszta znaków, w takim momencie może być uważana za nieważne (nieistniejące). Co należy zatem zrobić? Stosować się do tzw. zasady hierarchii ważności, a po znakach drogowych, są już tylko zasady ogólne ruchu drogowego.
Sytuacja, w których znak może być również uważany za nieważny:

  •     znak jest odwrócony (szarą częścią w stronę kierującego), pamiętajcie jednak o znaku stop i ustąp
  •     znak jest zasłonięty czarną folią – oznacza to, że nie obowiązuje on w ruchu drogowym, znak stopu i ustąp zasłonięte czarną folią, również nie obowiązują
  •     znak jest „biały” czyli ma zerwane naklejki i pozostaje biała plansza (nie dotyczy znaku stop i ustąp pierwszeństwa)

Pamiętajcie jednak, że w tych wszystkich moich radach, należy zachować umiar i warto zdać się na zdrowy rozsądek.

Dodaj komentarz

Why ask?