Błędy początkującego kierowcy

Najczęstsze błędy początkujących kierowców

Prawo jazdy to nie wszystko. Nawet po zdaniu egzaminu trzeba nadal pracować nad swoimi umiejętnościami. W końcu to od nich w dużym stopniu będzie zależało nasze bezpieczeństwo poruszania się po drodze.

Często po otrzymania prawa jazdy można popaść w euforię. Zdobycie tego dokumentu kosztuje dużo czasu, ciężkiej pracy, a także stresu. Warto jednak wziąć kilka głębokich oddechów i przed pierwszą samodzielną jazdą przypomnieć sobie podstawowe zasady przyswojone w czasie kursu.

Uwaga na bezpieczeństwo

Do najczęstszych błędów początkujących kierowców należy jazda z lekceważeniem najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Dotyczy to na przykład zapinania pasów. Niestety część osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet w czasie stosunkowo niezbyt poważnego wypadku można doznać groźnych obrażeń. Zapięcie pasów znacznie redukuje ryzyko najgorszych skutków takiego zajścia.

Głośna muzyka

Słuchanie głośnej muzyki w czasie jazdy może wydawać się raczej mało szkodliwe. Takie zachowanie wpływa jednak w bardzo dużym stopniu na bezpieczeństwo. Muzyka rozprasza, a także zagłusza dźwięki z zewnątrz, które są ważne dla prawidłowej orientacji w sytuacji na drodze. Dotyczy to np. sygnału karetki pogotowia, czy odgłosu nagłego hamowania innego samochodu.

Nieprawidłowe trzymanie kierownicy

To kolejna kwestia, która wydaje się dosyć oczywista, ale w praktyce jest lekceważona przez wiele osób czujących się bardzo pewnie za kółkiem. Niewłaściwe ułożenie rąk na kierownicy może skończyć się bardzo nieprzyjemnym urazem palca, jeśli koła samochodu trafią na nierówność. W najgorszej sytuacji dochodzi do utraty kontroli nad pojazdem, prowadzącej do groźnego wypadku.

Wszystkie wymienione rady wydają się raczej proste i oczywiste. Jednocześnie jednak nie trudno znaleźć młodego kierowcę, który postępuje w opisany wyżej sposób. Warto pamiętać, że uzyskanie prawa jazdy nie oznacza, że można lekceważyć podstawowe zasady bezpieczeństwa. Lepiej dmuchać na zimne i robić wszystko, aby zminimalizować ryzyko wypadku.

Dodaj komentarz

Why ask?