Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wideorejestratora?

Podróżowanie samochodem, zarówno w mieście, jak i na dłuższych trasach, wiąże się z ryzykiem kolizji. Ustalenie sprawcy wypadków często jest utrudnione – każdy z kierujących subiektywnie ocenia sytuację, w której się znalazł i stara się zrzucić winę na innych uczestników ruchu. W takiej sytuacji warto posiadać na wyposażeniu auta wideorejestrator.

To niewielkie urządzenie pozwala na nagrywanie drogi podczas jazdy, a przez to rejestrowanie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości wynikających z prowadzenia pojazdów przez kierujących. Takie nagranie jest niezwykle pomocne dla Policji oraz Sądu. Kamerki często wykorzystywane są również w celach rekreacyjnych – podczas długich wycieczek samochodowych w górach lub na drogach, którym towarzyszą piękne krajobrazy. Żeby jednak uzyskać wideo precyzyjnie oddające rzeczywistość, należy zakupić sprzęt o odpowiednich parametrach.

Jakość obrazu

Kupując wideorejestrator, pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest jakość nagrywanych filmów. Urządzenie powinno rejestrować sytuacje w najmniejszych szczegółach, aby ustalenie winowajcy było jak najprostsze. Pożądanym formatek jest Full HD oraz Super Full HD – gwarantują one bardzo dobrą jakość wideo, a co za tym idzie, pozwala na precyzyjne oddawanie rzeczywistości.

20-na-co-zwrocic-uwage-podczas-wyboru-wideorejestratora

Przetwornik obrazu

Parametry tego podzespołu wideorejestratora są istotne, ponieważ odpowiedzialny jest on za przetwarzanie obrazu rzeczywistego na cyfrowy. Tutaj należy zwrócić uwagę przede wszystkim na natywną rozdzielczość w megapikselach, fizyczną wielkość przetwornika oraz czułość ISO.

Kąt widzenia obiektywu

Aby na wideo znalazło się nie tylko jak najwięcej szczegółów, ale również jak największa przestrzeń, należy zaopatrzyć się w urządzenie o dobrym kącie widzenia obiektywu. Powinno się celować w wideorejestratory o kącie ok. 120-140°, pamiętając, że im większa wartość, tym lepsze filmy otrzymamy. Większy zakres nagrywanej przestrzeni daje możliwość dokładniejszej oceny sytuacji podczas kolizji.

20-na-co-zwrocic-uwage-podczas-wyboru-wideorejestratora-2

Pamięć wideorejestratora

Nagrywanie drogi, w szczególności na długich trasach lub jeśli z samochodu korzysta się codziennie, wymaga sporej ilości miejsca do zapisywania wideo. Najlepiej więc zaopatrzyć się w wideorejestrator, który nie tylko posiada dużą pamięć wewnętrzną, ale też obsługuje karty pamięci o wysokich parametrach. Niektóre urządzenia pozwalają na zapętlanie nagrań – nowe filmy rejestrują na starych. Takie rozwiązanie jest niewątpliwie bardzo praktyczne, ale należy zachować uwagę i przydatne nagrania od razu przenosić na komputer.

Nagrywanie nocne

Dość trudnym zadaniem jest znalezienie wideorejestratora, który będzie nagrywał szczegółowe filmiki po zmroku. Można jednak wybrać model, który będzie przynajmniej oddawał dobrą jakość z wydarzeń przebiegających w pobliżu Twojego auta. Taka kamera powinna być odporna na światło reflektorów i latarni ulicznych, a także posiadać diody podczerwieni.

Zasilanie

Dostępne są modele wideorejestratorów, które posiadają własny akumulator oraz takie, które muszą być zasilane instalacją elektryczną samochodu. Bez względu na wybrany sprzęt, warto zaopatrzyć się w przejściówki do gniazda zapalniczki, które pozwalają na ładowanie kilku urządzeń jednocześnie.

Dodaj komentarz

Why ask?