pckf-kasy-fiskalne-w-warsztatach-pamietaj-o-odbiorze-paragonu

Kasy fiskalne w warsztatach… Pamiętaj o odebraniu paragonu!

Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, że obecnie zdecydowana większość mechaników samochodowych musi korzystać z urządzeń fiskalnych. W praktyce oznacza to, że usługi świadczone przez warsztaty powinny być poświadczane paragonami. A o odbiorze dowodu sprzedaży tego typu zawsze warto pamiętać. Tym bardziej teraz, gdy trwa Narodowa Loteria Paragonowa.

Obecność urządzeń fiskalnych w warsztatach samochodowym nie jest nowością. Cześć mechaników musiała rejestrować obrót przy zastosowaniu kasy również przed wejściem w życie nowych przepisów. Warto jednak przypomnieć, że prawo zmieniło się za sprawą Rozporządzenia Ministra Finansów z 4 listopada 2014 roku. Aktualnie warsztat, który obsługuje klientów indywidualnych, powinien posiadać urządzenie fiskalne i wydawać paragony – niezależnie od wysokości osiąganego obrotu.

Paragon to nie tylko wydruk z kasy fiskalnej

Z punktu widzenia konsumenta istotne jest z pewnością to, że paragon fiskalny pozwala na zdecydowanie łatwiejsze skorzystanie z prawa do reklamacji towaru lub usługi. Na tym jednak znaczenie wspomnianego dokumentu się nie kończy. Jest on również potwierdzeniem tego, że przedsiębiorca prowadzi swoją działalność zgodnie z funkcjonującymi przepisami i nie uchyla się od płacenia podatków. Dodatkowo, daje większą gwarancję, że kupiony produkt pochodzi z legalnego źródła.

– Wydawanie paragonów fiskalnych jest oczywiście obowiązkiem przedsiębiorcy. Klient wcale nie powinien dopominać się o otrzymanie tego dokumentu. Niemniej, jeśli zwracamy uwagę na to, czy paragon fiskalny został nam wydany, wspieramy walkę z „szarą strefą” – tłumaczy Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

Rejestracja paragonu od mechanika w loterii MF

1 października 2015 roku wystartowała Narodowa Loteria Paragonowa. To akcja koordynowana przez Ministerstwo Finansów, w której wyróżniani są konsumenci przywiązujący wagę do odbierania dowodów sprzedaży. W loterii do zdobycia jest wiele cennych nagród, w tym samochody osobowe marki Opel oraz tablety iPad Air 2. Warto podkreślić, że paragon otrzymany od mechanika również można zgłosić do losowania. Trzeba jednak pamiętać o zasadach, które obowiązują w tej zabawie.

– Po pierwsze, paragon fiskalny musi być wystawiony na kwotę co najmniej 10 złotych. Po drugie, należy go zarejestrować w miesiącu, w którym został wystawiony. Co więcej, uczestnikami loterii mogą zostać jedynie osoby pełnoletnie – wyjaśnia Marcin Ciechowicz.

W akcji MF ustanowiono także branże premiowane. Dzięki temu paragony fiskalne pochodzące z wybranych działalności będą brały udział w losowaniach nagród specjalnych (każda z nich to Opel Insignia o wartości 95 552,50 złotych). W gronie tych branż znalazła się m.in. „konserwacja i naprawa samochodów osobowych oraz sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych”.

Dodaj komentarz

Why ask?