Jeździsz w nocy? Przeczytaj

Jazda w nocy jest wyzwaniem. Oślepiające światła mijających cię samochód, słaba widoczność, kłopoty z oceną odległości i sytuacji na drodze. Nawet doświadczony kierowca ,może mieć kłopot, chociaż, nie oszukujmy się, są kierowcy, którzy wolą jeździć w nocy. I dla tych którzy wolą, i dla tych którzy muszą, przygotowaliśmy kilka rad odnośnie nocnych tras.

Jazda w nocy nie jest prosta, mimo, że są ludzie, którzy wolą jeździć o tej porze. Fakt, nieco mniejszy ruch, spokój. Są nocne marki, które śpią cały dzień, aby w nocy nabrać życia. Normalne. Jednak większość z nas w nocy jest po prostu zmęczona. Jeśli jesteś przyzwyczajony do regularnego kładzenia się spać, to gdy przyjdzie twoja pora możesz mieć problem. Wówczas zatrzymaj się, idź na krótki spacer, wypij kawę, albo zdrzemnij się kilka minut. Nigdy nie jedź na siłę, gdy jesteś zmęczony.

Powinieneś widzieć i być widoczny

Bez prawidłowego oświetlenia auta możesz tylko marzyć o bezpiecznej drodze. Bezpiecznie, to wcale nie znaczy oświetlony jak choinka w Boże Narodzenie, a nawet już w listopadzie… (takie czasy…), bezpiecznie to kryterium obowiązujące i ciebie jako kierowcę, i innych użytkowników dróg. Oznacza, że powinieneś mieć sprawne światła, właściwie ustawione. Źle ustawione reflektory będą oślepiać innych kierowców, stare żarówki będą świecić niewystarczająco, przez co nie zapewnią ci odpowiedniej widoczności. Powinieneś też zadbać o to, aby szkła reflektorów były czyste. Jasne, że to nie konkurs “Perfekcyjnej Pani Domu”, i nikt z białą szmatką czystości sprawdzał nie będzie, ale im bardziej czyste masz reflektory,, a także szyby bez smug i zacieków, tym po prostu, lepiej widzisz, a czyste reflektory to przede wszystkim odpowiednio jasne światło. Oświetlenie deski rozdzielczej należy ustawić tak, aby nie było zbyt intensywne, tak samo jak podłączyć nawigację na tryb nocny, ponieważ światło w wewnątrz samochodu osłabia percepcję tego, co dzieje się na zewnątrz, czyli znowu, gorzej widzisz. Do tego ostre światło z ekranu nawigacji w nocy może cię po prostu oślepiać. Dlatego też niewskazane jest, aby pasażerowie używali urządzeń, emitujących silne światło.

Widząc pojazd nadjeżdżający z naprzeciwka, przede wszystkim pamiętaj, aby wyłączać długie światła drogowe, aby nie osiach innych. Światła mijania są do mijania, jak nazwa wskazuje. Sam również nie patrz w w reflektory nadjeżdżających pojazdów. Niektórzy kierowcy do jazdy nocą używają żółtych okularów, które nieco zmieniają ostrą barwę reflektorów w nocy. Powinno się też zachować dłuższe odstępy.

droga-w-nocy

Dłuższe odstępy

Dłuższe odstępy to zasada również w czasie jazdy w dzień. Wielu wypadków drogowych można by uniknąć w momencie, gdyby uczestnicy ruchu jechali za sobą w odpowiedniej odległości. w dzień bezpieczna odległość między pojazdami to 2 sekundy, przy prędkości 60 km/h i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Jadąc za motorem lub ciężarówką w tych samych warunkach należ go zwiększyć o sekundę. Nie musisz mierzyć czasu, aby utrzymać właściwy odstęp. Przede wszystkim pomyśl: kierowca przed tobą może mieć a)słabsze hamulce, b)lepsze hamulce, w obu przypadkach masz problem z wyhamowaniem i nie uderzeniem w tył poprzedzającego cię auta. Prawdopodobieństwo, że auto przed tobą ma dokładnie takie same hamulce jak twoje, a jego kierowca, dokładnie taki sam czas reakcji jak twój, to nawet nie prawdopodobieństwo, tylko nieprawdopodobieństwo.

Właśnie, czas reakcji kierowcy… może przed tobą jedzie ktoś, kto reaguje bardzo wolno, lub bardzo szybko w stosunku do ciebie? Znowu masz problem i siedzisz w bagażniku auta przed tobą. A jeśli twój samochód jest obciążony i wydłuża mu się droga hamowania? Albo nawierzchnia jest strasznie śliska? A w nocy? Zobaczysz wszystko? Wyobraź sobie. Lecisz komuś prawie “na plecach” setką po drodze, która wiedzie przez las. Temu z przodu wybiega na drogę sarna, więc gwałtownie hamuje, a ty? Też hamujesz, owszem, ale czy zawsze skutecznie?

Ostrożnie w zakrętach

Ostrożnie pokonuj w nocy zakręty. Głównie ze względu na ograniczoną widoczność. Przede wszystkim zmniejsz prędkość. Również nocą, po zakręcie może wędrować pieszy (powroty z imprezy się zdarzają, a powrót z buta to żadna ujma), może poboczem poruszać się rowerzysta, a sami wszyscy wiemy, że nie każdy jest odpowiednio wyposażony w światła i odblaski.Owszem, prawo nakazuje, aby zarówno piesi, jak i rowerzyści byli oznaczeni odblaskami, tylko… prawo to jedno, jego respektowanie to drugie.

Podczas jazdy warto mieć odrobinę pokory wobec losu, warto też być nieco pesymistą i zakładać czarne scenariusze. Może wówczas będziesz bardziej przewidujący.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez AUTO-HOL Grzegorz Gliński oferującą całodobową auto pomoc na terenie Warszawy.

Dodaj komentarz

Why ask?