jak zabezpieczyć się przed kradzieżą katalizatora

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą katalizatora?

W ostatnich latach zauważono duży wzrost kradzieży części samochodowych – szczególnie katalizatora. Czemu tak się dzieje i jak można uniknąć takiej sytuacji?

Polska bezpieczna dla aut – prawda czy mit?

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia Polska słynęła w całej Europie z bardzo dużego odsetka kradzionych aut. Zgodnie ze statystykami, w niektórych latach ofiarami złodziei padało nawet ponad 100 000 samochodów. Czasy się jednak zmieniły, pojazdy są lepiej zabezpieczone, a praca organów ścigania bardziej efektywna. Wobec powyższego, liczba skradzionych samochodów spadła około dziesięciokrotnie.

Czy to znaczy, że Twojemu samochodowi na pewno nic nie grozi? Nie do końca… Niestety, złodzieje upatrzyli sobie inne cele w obrębie szeroko rozumianej motoryzacji. Skoro do wielu samochodów tak trudno się dostać, a następnie uruchomić, korzystniej jest zabrać tylko niektóre, co bardziej wartościowe części. Czołowe miejsce w tej kategorii zajmują katalizatory, których ceny wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Warto przy tym stwierdzić, że sama nazwa „katalizator” jest błędna. Prawidłowym określeniem dla tego urządzenia jest termin „reaktor katalityczny”, podczas gdy katalizatorem jest substancja chemiczna zmieniająca reaktywność danego systemu. Niemniej, zarówno w żargonie branżowym, jak i mowie potocznej, przyjęło się używanie słowa „katalizator” dla obu podmiotów.

Katalizatory (reaktory katalityczne) zaczęto wprowadzać do motoryzacji około 20 lat temu w odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące emisji spalin. Zadaniem urządzenia jest poniekąd oczyszczanie produktów spalania z najbardziej toksycznych i szkodliwych substancji przed ich wydaleniem do atmosfery.

Kradzież katalizatora

Bez wątpienia trzeba stwierdzić, że tego typu występki to istna „moda” ostatnich lat. W każdej „branży” z biegiem lat zachodzą zmiany. Katalizator niewątpliwie może być źródłem dochodu w różnego rodzaju nielegalnych źródłach.

Reaktor katalityczny można sprzedać w całości – i jak już wspomniano, rozwiązanie to jest bardzo opłacalne. To jednak nie jedyna droga do spieniężenia kradzionego katalizatora. Wkłady tego urządzenia pokryte są metalami szlachetnymi takimi jak pallad czy platyna. Warto wiedzieć, że to one bezpośrednio odpowiadają za redukcję szkodliwych substancji w spalinach: tlenków azotu, tlenków węgla i węglowodorów.

Pierwiastki te można odzyskiwać z katalizatora nawet po jego kompletnym zużyciu. Dlatego też w niektórych przypadkach wyeksploatowany element w skupie można zostawić w zamian za nawet 1500 zł. W takich miejscach o źródło posiadania katalizatora nikt nie pyta – co dodatkowo zachęca złodziei…

Dowiedz się więcej na Team TOTAL.

Czy można ustrzec się przed kradzieżą katalizatora?

Całkowitej pewności nie uzyskasz nigdy, gdyż zbyt duża ilość zmiennych warunkujących tę sytuację wyklucza taką możliwość. Niemniej, stosując się do kilku prostych rad możesz znacząco zwiększyć swoją szansę na to, aby nie paść ofiarą złodziei katalizatora.

Z pewnością znacznie trudniejsze zadanie stoi przed właścicielami samochodów o wysoko osadzonym podwoziu. W trakcie kradzieży złodziej musi dostać się pod auto i z reguły w ciągu kilku minut wycina katalizator za pomocą piłki do metalu. Im podwozie jest niższe, tym trudniej zmieścić się pod autem, a do tego zachować odpowiednią sprawność manualną.

Pamiętaj również, aby unikać parkowania w nieznanej okolicy. Potencjalny złodziej z pewnością zauważy nowe auto i może nie oprzeć się pokusie… Co więcej, warto znać szczególnie niebezpieczne dzielnice w Twoim miejscu zamieszkania i po prostu unikać ich w miarę możliwości.

Jeżeli już parkujesz na ulicy, warto robić to w pobliżu latarni lub innych oświetlonych i zatłoczonych miejscach. Miejsca tego rodzaju często zniechęcają złodziei do podjęcia kradzieży. Warto również wykupić ubezpieczenie AC, bo dzięki niemu w razie kradzieży nie będziesz musiał pokrywać szkód z własnej kieszeni.

Bez wątpienia jednak najlepszym rozwiązaniem jest parkowanie w garażu albo na strzeżonym parkingu. Niestety, nie każdy ma taką możliwość, co tworzy sposobność do nielegalnego, sprzecznego z prawem zdobycia katalizatora po prostu poprzez kradzież.

Dodaj komentarz

Why ask?