Jak wybrać instruktora nauki jazdy?

Jak wybrać dobrego instruktora?

Dobry instruktor to połowa sukcesu. Nauka pod okiem odpowiedniego nauczyciela przebiega sprawnie. Nawet najbardziej zawiłe zagadnienia i umiejętności przestają być problemem, gdy zostaną przedstawione we właściwy sposób.

Cierpliwość i uprzejmość

Wybór instruktora ma kluczowe znaczenie dla postępów w czasie kursu, dlatego warto zastanowić się przez chwilę jakie cechy powinien posiadać dobry nauczyciel jazdy. Na pewno w takiej pracy konieczne są duże pokłady cierpliwości. Jazda samochodem stanowi spore wyzwanie dla wielu początkujących osób. Kursant myli pedały, zapomina o kierunkowskazie, traci kontrolę nad pojazdem. Takie wpadki w czasie pierwszych godzin za kółkiem są czymś naturalnym. Niezależnie od sytuacji, dobry instruktor powinien zachować opanowanie. Zachowania takiej jak podnoszenie głosu lub złośliwe uwagi są zupełnie niedopuszczalne.

Komunikatywność i kwalifikacje

Jednocześnie każdy nauczyciel jazdy musi być komunikatywny i powinien przekazywać niezbędną wiedzę w sposób przejrzysty i zrozumiały. W końcu poziom posiadanej wiedzy i umiejętności przełoży się bezpośrednio na szanse zdania egzaminu, dlatego warto wybrać instruktora, który będzie rzetelny, ale także wymagający. Taki nauczyciel postawi konkretne wymagania i zmotywuje do intensywnych wysiłków w czasie kursu.

Oczywiście od instruktora jazdy należy także oczekiwać odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości. Niedopuszczalnym zachowaniem jest ignorowanie kursanta, brak zaangażowania, skracanie lekcji, załatwianie prywatnych spraw w czasie przeznaczonym na kurs, a także różnego rodzaju nieuprzejme komentarze lub uwagi.

Od przebiegu kursu będą zależały szanse na zdanie egzaminu bez niepotrzebnych komplikacji. Trzeba liczyć się z tym, że kiepski instruktor jazdy nie będzie w stanie przekazać wiedzy i umiejętności na wystarczającym poziomie. Niestety wiele osób przekonuje się o tym dopiero, gdy próbują zdać praktyczną część egzaminu. Dlatego najlepiej od razu postawić na współpracę z solidnym nauczycielem.

Dodaj komentarz

Why ask?