Jak urządzić domowy warsztat samochodowy

Najlepszym sposobem, by uniknąć częstych i kosztownych wizyt u mechanika jest stworzenie własnego warsztatu samochodowego w swoim garażu. W co go wyposażyć i o czym pamiętać? Podpowiadamy.

Jak zaplanować przestrzeń w małym i dużym garażu

Z pewnością przy takim przedsięwzięciu zgromadzimy sporo narzędzi i mebli, musimy więc na starcie zaplanować ich rozmieszczenie i układ. Jeśli nasz garaż jest niewielkich rozmiarów, zaplanujmy wszystkie meble na jego tyłach. W ten sposób oszczędzimy miejsce po bokach auta, by móc bez przeszkód przy nim pracować. Dobrym pomysłem jest też przymocowanie specjalnej maty do ściany, na której będziemy wieszać potrzebne nam do pracy narzędzia. Kupując meble, pomyślmy o szafkach na kółkach, które są dużo poręczniejsze i zaoszczędzą nam sporo dźwigania. Pamiętajmy też o wytrzymałym stole do pracy i dobrym oświetleniu szczególnie w jego okolicy.

Jakich narzędzi potrzebujemy

Wybór narzędzi będzie z pewnością uzależniony od typu pracy, jakie chcemy wykonywać w naszym warsztacie, ilości czasu, jaki będziemy w nim spędzać oraz od tego, czy nasza praca będzie miała charakter amatorski czy profesjonalny. Zakup narzędzi należy zawsze rozpocząć od tych najbardziej podstawowych.

jak-urzadzic-domowy-warsztat-samochodowy_1

Narzędzia podstawowe, czyli co znajdziemy w każdym warsztacie

W każdym warsztacie – dla początkujących majstrów czy doświadczonych znawców – musi być miejsce na zestaw kluczy płaskich, nasadowych i imbusowych, zestaw śrubokrętów, młotek, kombinerki, latarki i wiertarka. Jest to absolutne minimum potrzebne nam na start. Z czasem możemy wzbogacać naszą kolekcję o narzędzia do prac bardziej zaawansowanych.

Narzędzia do prac zaawansowanych

W warsztacie doświadczonego mechanika znajdziemy na pewno kompresor, którym możemy zasilić większość garażowych narzędzi np. wiertarkę, klucz udarowy, pistolet do malowania czy szlifierkę. Poza tym znajdziemy tam też prostownik, np. wybrany tutaj, który przyda się do ładowania akumulatora i zestaw bezpieczników, które świetnie nadają się do instalacji elektrycznych pojazdów, ale też właśnie do prostownika i kompresora. Inne narzędzia w warsztacie profesjonalisty to szczypce, ściągasz do sprężyn, tarcz i łożysk, woltomierz, podnośnik, polerka, pistolet lakierniczy, noże do cięcia kabli, materiały izolacyjne i lutownica.

jak-urzadzic-domowy-warsztat-samochodowy_3

Pozostałe elementy

Podczas planowania przestrzeni naszego garażu musimy pamiętać nie tylko o szafkach i narzędziach, które będziemy w nich trzymać. Musimy też znaleźć miejsce na pozostałe elementy, które przydadzą nam się do pracy przy samochodzie. Wyznaczmy więc osobną półkę na lakiery i inne akcesoria lakiernicze(np. folie, taśmy czy papier ścierny). A także miejsce na smary, kosmetyki samochodowe i środki do konserwacji. W garażu trzymajmy też nasz strój roboczy, rękawice, okulary ochronne i obuwie. Na pewno często skorzystamy z odkurzacza, a do umycia naszego auta przydadzą się też wiadro, gąbki i specjalne płyny. Wyznacz też specjalną szufladę na markery i ołówki, które przydadzą się do zaznaczenia miejsc cięcia czy wiercenia. Obok trzymaj też komplet żarówek halogenowych i LED-owych, które doskonale oświetlą ci roboczą przestrzeń.

Dodaj komentarz

Why ask?