Jak uratować tapicerkę samochodową po licznych zabrudzeniach?

Jak uratować tapicerkę samochodową po licznych zabrudzeniach?

Zdarzyło ci się zabrudzić tapicerkę twojego samochodu? Każdy ma za sobą chociażby jedną podróż samochodem, która zakończyła się pobrudzeniem tapicerki. Ma na to wpływ wiele czynników warunkujących podróż. Wystarczy, że przed twoim autem wyjedzie inny samochód, zmuszając do gwałtownego hamowania. Co zrobić w takim przypadku?

Najważniejszym krokiem w działaniach jest szybkie i sprawne zapranie powstałej plamy. Szybkie interweniowanie zapobiegnie głębszemu wniknięciu jakichkolwiek zanieczyszczeń w grubsze warstwy tapicerki – bez znaczenia, z jakiego materiału jest ona wykonana. Jeśli zadziałamy szybko, w prostszy sposób uporamy się z resztą zabrudzeń. Fakt jest taki, że nie każdy posiada podczas podróży samochodem specjalistyczne szczotki i płyny, które są najskuteczniejszym sposobem na zapranie tapicerki. Dlatego profilaktycznie należy szmatką oraz wodą zaprać zabrudzenie, starając się zetrzeć je, nie wcierając go w powierzchnię tapicerki. Kolejnym krokiem jest zwilżenie tapicerki, aby przy intensywnym pocieraniu skutecznie zetrzeć plamę, a nie wetrzeć do środka tkaniny. Warto pamiętać o tym, że nierozważne działania mogą skutkować zniszczeniem tapicerki.

Chwilowe „zapranie” materiału jednak nie wystarczy. Ważne, aby po przyjeździe do domu zorganizować środki, których działanie będzie skuteczniejsze. W tym celu zaleca się kupno specjalnych środków do prania tapicerki. Są one dostępne na każdej stacji benzynowej i nie są drogie. Zazwyczaj występują one w postaci sprayu, który wytwarza pianę czyszczącą. Nie jest to jednak całość potrzebna do uzyskania kompletnego efektu. Ważnym z akcesoriów jest szczotka o sztywnym włosiu. Jeśli odpowiednio będziemy operować tym elementem, nie uszkodzimy nawet skóry. Jeśli skompletujesz już pełen zestaw narzędzi wystarczy popsikać sprayem na miejsce zabrudzenia w odległości około 30 cm, lub według zaleceń na opakowaniu preparatu. Odczekaj chwilę zanim piana wniknie w materiał i zacznie usuwać zbędne plamy. Niektórzy producenci środków do prania tapicerek zalecają także przetarcie okolicy bardzo wilgotną i czystą szmatką. Upewnij się jednak, czy takie wskazania umieszczono na preparacie.

Czy warto całkowanie wyprać tapicerkę?
Jeżeli plama była duża i mimo zastosowanych działań w aucie unosi się nieprzyjemny zapach, musimy wyprać całą tapicerkę. Można zlecić to profesjonalnemu serwisowi. Koszt takiej usługi zaczyna się od około 200 zł. Trwa to 2-3 dni, co może być uciążliwe do osób posiadających jeden samochód. Chcąc zaoszczędzić, można zrobić to samodzielnie. Jednak czy warto? Efekt będzie znacznie różnił się od wykonanej pracy profesjonalistów. Można jednak spróbować samemu. Zaleca się w takim przypadku, aby nie oszczędzać na środkach czyszczących. Dużym plusem jest fakt, że nie będziesz potrzebował profesjonalnego odkurzacza do prania tapicerek. Wystarczy ten, który na co dzień użytkujesz w domu. Pamiętaj również o dokładnym przewietrzeniu wnętrza pojazdu.

Artykuł powstał we współpracy z Tapex Design.

 

 

Dodaj komentarz

Why ask?