Stres a egzamin na prawo jazdy

Jak pokonać stres w czasie egzaminu na prawo jazdy?

Stres może być największym wrogiem, ale także sprzymierzeńcem. Gdy jest silny, odbiera koncentrację i pogarsza zdolności motoryczne. Lekkie napięcie wpływa pozytywnie na motywację i pozwala skupić się na konkretnym celu.

Pozytywne nastawienie

Przed podejściem do egzaminu warto pozbyć się paraliżującego leku, który może odebrać zdolność podejmowania prawidłowych decyzji i sprawia, że jazda staje się trudniejsza. Nie jest to jednak wcale takie proste. Bardzo łatwo można ulec negatywnemu wpływowi różnych historii na temat egzaminów. Wiele osób chętnie podzieli się opowieściami o swoich niepowodzeniach i narzekaniem na egzaminatorów. Lepiej nie zwracać na to większej uwagi. Zamiast koncentrować się na negatywnych myślach, warto skupić się na tym co pozytywne.

Dobre przygotowanie

Oczywiście będzie to możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy jesteśmy dobrze przygotowani do egzaminu. Świadomość braków w przygotowaniu na pewno nikomu nie poprawi nastroju i nie ułatwi egzaminu. Wysoki poziom umiejętności jest najlepszym źródłem pewności siebie, która pozwoli usunąć zbędne obawy.

Przed egzaminem

W czasie czekania na egzamin praktyczny trzeba się zrelaksować i unikać negatywnych myśli. Wydaje się to trudne, ale najlepiej zastosować proste techniki relaksacyjne lub po prostu zająć myśli czymś innym, na przykład poczytać książkę lub gazetę. Nerwy w niczym nie pomogą, jedynie utrudnią zadanie, dlatego nie warto dać im dojść do głosu. Jeśli będzie to pomocne, można również poprosić instruktora, żeby był na miejscu w dniu egzaminu.

Zawsze jest kolejna szansa

Niezdany egzamin na prawo jazdy to jeszcze nie koniec świata. Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Wiele osób, które są świetnymi kierowcami, musiało podchodzić do egzaminu na prawo jazdy więcej niż raz. Warto wykorzystać brak sukcesu jako źródło przydatnej wiedzy. Najlepiej zapamiętać popełnione błędy i dopracować je przed kolejnym podejściem. Nawet oblany egzamin może stać się wartościowym doświadczeniem, które znacznie ułatwi kolejne podejście i pomoże w pozbyciu się części obaw.

2 myśli na temat “Jak pokonać stres w czasie egzaminu na prawo jazdy?

  1. Dla mnie to był tak ogromny stres, że podchodząc do egzaminu po raz pierwszy noga na sprzęgle trzęsła mi się tak bardzo, że bałam się, że samochód będzie mi gasł. W sumie za pierwszym razem nie zdałam 🙁 Ale za to drugie podejście było spokojniejsze, w domu wzięłam ziołowy nervomix, po którym byłam zwyczajnie spokojna i odprężona. Cały egzamin przebiegł bez najmniejszych błędów 🙂

  2. Zrobić prawo jazdy to nie taka prosta sprawa. Mnie się udało za pierwszym razem ale nie ukrywam, że miałam świetną opiekę instruktorów, którzy nawet na egzamin ze mną pojechali dlatego wszystko polecam szkołę naukajazdyczest.pl. Moja koleżanka, która była totalną amatorką zdała za drugim razem ale pierwszy raz po prostu zjadły ja nerwy. Ja na egzaminie byłam kłębkiem nerwów. Denerwował mnie klimat egzaminu ta cisza i powaga egzaminującego. Na szczęście mam to za sobą 😀

Dodaj komentarz

Why ask?