Jak jeździć samochodem jeszcze oszczędniej?

Jak jeździć samochodem jeszcze oszczędniej?

Nowoczesne samochody wyposażane są w zaawansowane rozwiązania techniczne, pozwalające na zmniejszenie kosztów ich użytkowania, w tym ograniczenie zużycia paliwa i redukcję ich wpływu na środowisko naturalne. Jednak sama technologia to nie wszystko – warto także nauczyć się jeździć ekonomicznie.

Zainteresowani motoryzacją na pewno słyszeli o wyczynie Gerharda Plattnera – udało mu się przejechać samochodem Skoda Fabia na jednym baku 2006 kilometrów. Dokonał tego, ponieważ wiedział, jak jeździć autem oszczędnie. Gdy także chcesz ograniczyć swoje opłaty za paliwo, sprawdź z nami, o czym warto pamiętać!

Nie rozgrzewaj silnika niepotrzebnie

Nowoczesne samochody od razu po włączeniu silnika są gotowe do pracy, dlatego też nie rozgrzewaj go niepotrzebnie, także zimą.

Przewiduj sytuację na drodze

Obserwuj swoje otoczenie i dopasowuj się do niego – delikatnie zwalniaj, nie ruszaj gwałtownie. Dopasuj się do warunków panujących na drodze.

Wyłączaj silnik na czas postojów

Zamknięty przejazd kolejowy, duży korek czy szybkie zakupy w sklepie – zawsze wyłączaj silnik wtedy, gdy nie planujesz ruszać w najbliższym czasie.

Jedź z równomierną prędkością

Zbyt gwałtowne zwalnianie i przyspieszanie zwiększa zużycie paliwa.

Unikaj wysokich obrotów

Mniejsza prędkość obrotowa silnika oznacza także mniejsze zużycie paliwa. Jazda na zbyt wysokim biegu również zmniejsza poziom hałasu i emisji toksycznych substancji.

Nie przewoź zbędnego bagażu

Duże obciążenie pojazdu to większe koszty jazdy, dlatego też dbaj o to, aby twoje auto było nieprzeładowane.

Sprawdzaj ciśnienie w oponach

Zbyt niskie nie tylko prowadzi do odkształceń opon, ale również zwiększa opory toczenia, co przekłada się na wysokie zużycie paliwa. Oczywiście nie z każdym problemem kierowca może sobie poradzić osobiście. Część będzie wymagała wizyty u specjalisty, czyli docelowo w warsztacie samochodowym bądź dedykowanym serwisie. Mieszkańcy stolicy nie mają w tej kwestii powodów do narzekań. Autoryzowany serwis Hondy, czy też innej marki, można znaleźć w Warszawie bez większych problemów.

Unikaj nadmiernego oporu

Wożony ze sobą bez powodu bagażnik na narty czy rowery zwiększa opory, a tym samym potrafi podwyższyć spalanie paliwa nawet o 20%.

Zatem niezależnie od tego, czy twoje auto to Honda Civic Type-R czy też Skoda Fabia, możesz oszczędzać na paliwie, korzystając z tych porad dotyczących ekonomicznej jazdy!

Dodaj komentarz

Why ask?