Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie? Praktyczne wskazówki

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie? Praktyczne wskazówki

Jadąc gdzieś na weekend, czy też po prostu wyruszając z wizytą do rodziny, musimy zadbać nierzadko również o potrzeby czworonoga, którego posiadamy. By zapewnić mu należytą opiekę mamy do wyboru dwie opcje – albo powierzamy go na ten czas komuś znajomemu czy też pracownikom specjalnych hoteli dla zwierząt, albo zabieramy go ze sobą, zapewniając miejsce w samochodzie. W przypadku drugiej opcji należy być jednak ostrożnym i postępować rozważnie, gdyż na skutek nieprzewidzianych zdarzeń na drodze może się okazać, iż wyrządzimy krzywdę swojemu psu. Dodatkowo polskie prawo nie reguluje tego typu kwestii dotyczących bezpiecznego transportu samochodem naszych czworonożnych pupili, mówi jednak, że właściciel zobowiązany jest do odpowiedniego przygotowania warunków podroży, by nie powstało podczas niej zagrożenie dla życia zwierzaka. Jak zrobić to dobrze? O tym poniżej.

Przygotowanie do pierwszej podróży

Jeśli pies nigdy nie podróżował samochodem, to obowiązkowo musimy go na to przygotować. Nigdy nie możemy mieć w takiej sytuacji pewności, czy na skutek stresu lub jakiegoś bodźca zwierze nie wpadnie w panikę, dlatego można np. przeprowadzić próbną, niezbyt długą jazdę. Zaleca się również, aby:
– nie karmić swojego szczekającego pupila przed podróżą (można dać mu wodę),
– dokładnie przemyśleć warunki przewozu psa (zwłaszcza jeśli chodzi o szczeniaki),
– zabezpieczyć się i tapicerkę na wypadek choroby lokomocyjnej pupila.

Transporter czy szelki?

To, czy właściciel powinien użyć podczas transportu swojego pupila szelek, czy też może zainwestować w specjalny transporter, zależy przede wszystkim od wielkości psa (a także oczywiście miejsca w aucie, jakim dysponujemy). Za jakiego uznaje się małego psa? Zwykle są to zwierzaki nieważące więcej niż 10 kilogramów. Transporter (opcja dla małych psów) powinien zaś być na tyle duży, by pupil mógł się w nim swobodnie obrócić oraz ustawiony w taki sposób, by widział on swojego właściciela i można było przypiąć klatkę pasami bezpieczeństwa. Co się zaś tyczy szelek to nadają się one zarówno dla małych, jak i dużych psów. Mocuje się je do pasów bezpieczeństwa, co zapobiega przemieszczaniu się czworonoga po kabinie auta. Takie rozwiązanie zapewnia również zwierzakowi większą swobodę. Warto zadbać tu także, by były one wykonane z miękkiego materiału, zwłaszcza jeśli przed nami dłuższa podróż.

Mata do bagażnika i inne elementy

Przewożenie psa możliwe jest również w bagażniku auta, zwłaszcza jeśli dysponujemy nadwoziem typu kombi. W szczególności duże psy powinny docenić wówczas przestrzeń, jaką otrzymują, a zabezpieczone specjalnymi szelkami na pewno będą w pełni bezpieczne podczas całej podróży. Warto jednak zadbać o to by naszemu pupilowi było wygodnie, a do tego można wykorzystać matę bagażnikową. Zapobiegnie ona ślizganiu się łap podczas hamowania oraz pozwoli na łatwe usunięcie zgubionej przez psa sierści. Nie można także zapomnieć o:
– regularnych przerwach w podróży w odstępach co najmniej 2 godzin,
– podawaniu psu wody,
– zainteresowaniu samopoczuciem pupila, by czuł się on jak najbardziej komfortowo.

Dziękujemy sklepowi internetowemu Motos.pl za inspirację do stworzenia tego wartościowego artykułu

Dodaj komentarz

Why ask?