Egzamin na prawo jazdy – 7 sposobów na stres

Egzamin na prawo jazdy – 7 sposobów na stres

Stres przed egzaminem na prawo jazdy, jak i w trakcie samej jazdy egzaminacyjnej, jest bardzo częstym zjawiskiem i dotyczy wielu kursantów, niezależnie od wieku i poziomu umiejętności za kierownicą. Paradoksalnie, może on być twoim sprzymierzeńcem w walce o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie pojazdów. Zobacz, jak pozbyć się paraliżującego poczucia w trakcie egzaminu i jak przekuć egzaminacyjny stres w swój atut.

  1. Przyjdź na egzamin wypoczęty

  2. Skup się na konkretnym zadaniu do wykonania

  3. Unikaj przebywania w gronie nadmiernie zdenerwowanych osób

  4. Wizualizuj sobie przebieg egzaminu

  5. Pamiętaj, że egzaminator nie jest twoim wrogiem

  6. Z rezerwą podchodź do środków uspokajających

  7. Myśl pozytywnie!

Przyjdź na egzamin wypoczęty

Bez względu na to, czy mówimy o egzaminie na prawo jazdy, ważnym kolokwium na uczelni, trudnym przedsięwzięciu w pracy czy dowolnym, innym zadaniu do wykonania, warto podejść do niego z pełną koncentracją, będąc maksymalnie wypoczętym i zrelaksowanym. W dniu poprzedzającym egzamin połóż się wcześniej spać i zadbaj, by sen był odpowiednio długi i niezakłócony niczym. Pamiętaj, że nauka czy powtarzanie przepisów na ostatnią chwilę, w nocy przed egzaminem mogą bardziej ci pomóc niż zaszkodzić. Sen pomoże zregenerować ciało i głowę, co pozwoli przystąpić do egzaminu, będąc maksymalnie wypoczętym.

Skup się na konkretnym zadaniu do wykonania

W trakcie zdawania egzaminu staraj się zachować maksymalną koncentrację i skupienie od pierwszej do ostatniej minuty. Pamiętaj, że jako przyszły kierowca, będziesz musiał wyrobić w sobie tę umiejętność. Jednocześnie, koncentruj swoją uwagę na zadaniach, które nakazuje ci wykonać egzaminator – skupiając się na konkretnym manewrze, który musisz zaliczyć, łatwiej odsuniesz od siebie nerwowe myśli.

Unikaj przebywania w gronie nadmiernie zdenerwowanych osób

Znasz ten moment, kiedy jakaś osoba lub grupa osób dodatkowo podkręca i tak już nerwową atmosferę, ogłaszając wszem wobec, że „na pewno nie zda”, bo przecież „egzaminator X to oblewa za wszystko, a Y nawet Kubicy by nie zaliczył”? Przebywanie w gronie takich osób przed egzaminem w niczym ci nie pomoże, może jedynie sprawić, że nerwowa atmosfera udzieli się również tobie, nawet jeśli nie jesteś specjalnie zestresowany. Oczekiwanie na swoją kolej w grupie osób, które nie sieją paniki i podchodzą do tematu z większym dystansem, będzie znacznie lepszym pomysłem, pozwoli wyciszyć się i skupić na zadaniach, które masz do wykonania za kierownicą.

Wizualizuj sobie przebieg egzaminu

Słynni sportowcy na długo przed wyjście na boisko koncentrują się, wizualizując sobie przebieg zawodów, w których mają wziąć udział. Podobnie „rozgrywaj” egzamin oczami swojej wyobraźni, na długo przed jego rozpoczęciem. Wizualizuj sobie różne wersje i sytuacje na drodze, które poznałeś w trakcie nauki jazdy, a które mogą spotkać cię w trakcie jazdy egzaminacyjnej. W ten sposób oswoisz sobie prawdziwy egzamin, który dzięki temu wcale nie okaże się taki straszny.

Pamiętaj, że egzaminator nie jest twoim wrogiem

Wiele osób popełnia kardynalny błąd, widząc w egzaminatorze osobę, która ma jeden cel: nie dopuścić, do ukończenia egzaminu z wynikiem pozytywnym. Tego rodzaju podejście nie wróży nic dobrego i tylko wzmaga lęk i stres, przez co łatwiej popełnić błąd na drodze. Pamiętaj, że egzaminator postępuje według obowiązujących go wytycznych i z całą pewnością nie będzie chciał „oblać” cię za wszelką cenę. Co więcej – może okazać się bardzo sympatyczną osobą, umiejącą jednym słowem rozładować całe napięcie i stres przed egzaminem.

Z rezerwą podchodź do środków uspokajających

Wszelkie magiczne tabletki na uspokojenie, środki na koncentrację, leki i suplementy diety zwłaszcza stosowane po raz pierwszy – mogą spowodować więcej szkód niż korzyści. Właśnie dlatego, podchodząc do egzaminu na prawo jazdy, staraj się ich unikać, gdyż nie masz pewności, jak zadziałają. Tabletki uspokajające mogą wywołać poczucie senności, dolegliwości żołądkowe i wiele innych, nieprzewidzianych reakcji, czyli zadziałać odwrotnie, niż byś tego chciał. Czy naprawdę warto ryzykować w takim momencie?

Myśl pozytywnie!

Na koniec rada, która wielu osobom pomogła ukończyć egzamin z wynikiem pozytywnym, nawet pomimo odczuwanego stresu. W zdecydowanej większości przypadków absolutnie nikt z osób pracujących w ośrodku egzaminacyjnym nie jest tu po to, aby utrudniać ci zdobycie prawa jazdy. Pozytywne nastawienie oraz świadomość własnych umiejętności, potwierdzonych zdaniem egzaminu wewnętrznego powinny być dla ciebie wystarczającym źródłem pewności siebie. Nawet stres nie musi być twoim wrogiem – to normalne, że może pojawić się przed egzaminem, jednak potraktuj go nie jako coś, co utrudni zadanie, lecz dodatkową motywację – z takim podejściem znacznie łatwiej będzie ci uporać się z trudami egzaminu na prawo jazdy.

Mieszkasz w Poznaniu lub okolicach i poszukujesz sprawdzonej szkoły nauki jazdy? Wejdź na Szkoła jazdy – NaukaJazdy-poznan.eu i sprawdź ofertę kursów prowadzonych przez renomowany poznański ośrodek szkolenia kierowców.

Dodaj komentarz

Why ask?