drugie-zycie-felg-samochodowych

Drugie życie felg samochodowych

Co najmniej dwa razy w roku każdy kierowca jest zmuszonych choć przez chwilę pomyśleć o kołach swojego samochodu. Dzieje się to oczywiście przy okazji sezonowej zmiany opon. Czasem zdarza się tak, że ogumienie jest jeszcze całkiem zdrowe, natomiast felga, mimo że technicznie zdatna do użytku, jest po prosu brzydka (porysowana lub pokryta rdzą). Jeśli jesteś estetą nie musisz od razu pozbywać się takiego koła – felgi można z powodzeniem zregenerować. Przeczytaj jak samodzielnie odnowić felgi.

Staranne przygotowanie powierzchni to podstawa. Pierwszy etap regeneracji felgi

Jeśli na feldze pojawiły się wykwity z rdzy, pierwszym krokiem w celu jej renowacji będzie oczyszczenie tego osadu.. Samo usunięcie rdzy nie będzie zadaniem trudnym, bo stosunkowo łatwo odchodzi ona od powierzchni, którą pokrywa. Wystarczy zastosować papier ścierny. Jeśli usunąć musimy także farbę (bo np. pojawiły się odpryski) papier ścierny się nie sprawdzi. Po pierwsze farbę o wiele trudniej usunąć niż rdzę, a po drugie pod wpływem tarcia farba zmienia się w lepką maź, która przyczepi się do papieru. Jak więc sobie z tym poradzić?

Szczotka druciana, nóż, szlifierka – dalsze oczyszczenie felgi

Jeśli masz dużo cierpliwości i sporo siły fizycznej powierzchnie felgi możesz spróbować oczyścić z farby używając np. szczotki drucianej lub noża. Jest jednak lepszy i skuteczniejszy sposób. Jeśli masz w warsztacie szlifierkę kątową wykorzystaj ją do tego zadania, a jeśli jeszcze takiej nie kupiłeś poważnie zastanów się nad jej nabyciem. Dlaczego? Bo to bardzo uniwersalne narzędzie, którym nie tylko, zgodnie z nazwą, wyszlifujesz i wypolerujesz różne powierzchnie (felgi, bramy, furtki), ale także przytniesz potrzebne przy remoncie elementy, np. metalowe rurki. To urządzenie swą uniwersalność zawdzięcza temu, że tarcze szlifierki są wymienne (szeroki wybór szlifierek kątowych znajdziesz tutaj). Dla wyszlifowania powierzchni felgi, by usunąć z niej rdzę i farbę użyj tarczy typu strip (inaczej: ściernica talerzowa), która jest wyjątkowo agresywna, a w dodatku bardzo wytrzymała. Co wyjątkowo ważne: tarcze ścierają tylko farbę i rdzę, nie musisz się więc obawiać, że naruszą także warstwę metalu. Dzięki użyciu szlifierki kątowej pożądany efekt osiągniesz bardzo szybko.

drugie-zycie-felg-samochodowych2

Doprowadź do blasku i zakryj ubytki. W poszukiwaniu dawnego blasku felg

Po zakończeniu procesu szlifowania przyjrzyj się dokładnie powierzchni felgi. Jeśli pozostały jeszcze jakieś fragmenty farby w najtrudniej dostępnych miejscach doszlifuj je ręcznie, np. włókniną ścierną. Następnie oczyść felgę z powstałego podczas szlifowania szlifierką kątową pyłu, przemyj powierzchnię felgi profesjonalnym płynem (zmywacz silikonowy, odtłuszczacz) i wytrzyj suchą ścierką. Jeśli felga podczas eksploatacji uległa uszkodzeniu i na jej powierzchni widoczne są wgłębienia i ubytki, wskazane jest, by wypełnić je szpachlą (zaprawą wyrównawczą). Kiedy szpachla zaschnie należy ją wygładzić poprzez szlifowanie, np. drobnym papierem ściernym. Ponownie wydmuchuj pył i zastosuj płyn do przemywania (pomijając zaszpachlowane miejsca). Całość przetrzyj czystą szmatką. Felgi pomału nabierają dawnego blasku.

drugie-zycie-felg-samochodowych3

Podkład i lakier – co nanieść na felgę, by wyglądała atrakcyjnie

Po co stosować podkład? Odpowiedź jest prosta – by uzyskać lepszy efekt krycia zastosowanej farby/lakieru. Wystarczy nanieść od dwóch do trzech warstw podkładu na felgę. Uważaj, by nie powstawały smugi, które mogą popsuć efekt końcowy (najlepiej nakładać podkład w kierunku od zewnątrz do wewnątrz). Jeśli pracujesz na całym kole (opona plus felga) pamiętaj, żeby zabezpieczyć ogumienie tak by nie zostało pomalowane. Po wyschnięciu podkładu wyszlifuj go bardzo delikatnie papierem ściernym na mokro. Tak przygotowaną powierzchnię możesz teraz pomalować. Jeśli nie masz profesjonalnego pistoletu lakierniczego, pomaluj oczyszczoną felgę lakierem w sprayu, stosując takie same zasady nanoszenia koloru, jak przy nakładaniu podkładu. Teraz pozostał tylko montaż (oczywiście po pełnym wyschnięciu odnowionych felg) i odczuwanie satysfakcji z dobrze wykonanego zadania.

Dodaj komentarz

Why ask?