Zimowy kurs na prawo jazdy

Dobry / Zły czas na prawo jazdy

Dobry, czy zły czas na kurs prawa jazdy.

Niedługo zawita do nas zima, pytanie tylko, czy jest to dobry czas na kurs prawa jazdy? Jedni mówią, że tak, drudzy że nie. Jaka jest prawda?

Moim zdaniem zima to jeden z najlepszych okresów na uczęszczanie na kursy nauki jazdy. Dlaczego? Otóż w im trudniejszych warunkach uczycie się jeździć, tym łatwiej poruszacie się po drodze, gdy warunki atmosferyczne są przyjazne. Zimą przerażać może dużo rzeczy:

  •     zła widoczność
  •     zasłonięte śniegiem znaki drogowe
  •     śliska nawierzchnia
  •     dym z kominów
  •     inni kierujący, którzy nie potrafią odpowiednio się zachować
  •     oszronienie / ośnieżenie samochodu

Wszystkie te czynniki da się okiełznać i można spokojnie uczyć się jeździć.

Najważniejsze w okresie zimowym jest bezpieczeństwo nas samych, jak i pieszych i innych uczestników drogi. Jednym z elementów, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest prędkość. Jeżeli pada śnieg (co istotnie utrudnia jazdę) zmniejszmy prędkość o 10 km/h – efekt jesteśmy w stanie więcej zauważyć, a nie tamujemy ruchu, bo wszyscy rozumieją, że należy poruszać się wolniej.

Drugi z aspektów to dobre samopoczucie. Okres zimowy w nauce jazdy ma to do siebie, że często jesteśmy ospali, jest nam zimno i wsiadając do samochodu staramy się go bardzo nagrzać, co sprzyja spowolnieniu reakcji. Zatem odpowiedni wietrzenie wnętrza samochodu, tak aby zachować trzeźwość oceny sytuacji jest również bardzo ważne.

Trzeci z aspektów to brak nauki na pamięć, jeżeli znak jest przysłonięty śniegiem, to oprócz dwóch znaków ustąpi pierwszeństwa (A-7) i stop (b-20) nie musicie ich pamiętać. Często kursanci starają się spamiętać znaki na danej drodze, nie jest to potrzebne, znak zasłonięty, jest znakiem nieważnym oprócz dwóch, które wymieniłem i musicie o tym pamiętać.

Reasumując mój krótki wywód. Dlaczego prawko w zimie? Namęczycie się, będzie Wam trudno, ale będzie o wiele bardziej świadomymi uczestnikami ruchu, aniżeli osoby, które zdawały prawo jazdy w idealnych letnich warunkach. Zwróćcie jednak uwagę na to, co napisałem powyżej. Życzę miłych i bezpiecznych jazd.

Dodaj komentarz

Why ask?