Dlaczego warto zapinać pay bezpieczeństwa - wypadek

Dlaczego należy zapinać pasy bezpieczeństwa?

Zgodnie z polskim prawem zapinanie pasów jest obowiązkowe. Dotyczy to również osób zajmujących tylne siedzenia pojazdu. Konieczne jest także posiadanie specjalnego fotelika dla dzieci poniżej 12 roku życia. Dlaczego zapinanie pasów ma tak duże znaczenie?

Wiele osób bagatelizuje tą kwestię. Dotyczy to początkujących i doświadczonych kierowców. Ci pierwsi często chcą pokazać swoje lekceważenie dla przepisów, drudzy ulegają przekonaniu o własnych umiejętnościach. Przy wolnej jeździe można stosunkowo łatwo ulec złudzeniu bezpieczeństwa. Niestety takie myślenie często okazuje się tragiczne w swoich skutkach, a jazda bez zapiętych pasów kończy się bardzo źle.

Poduszki tylko z pasami

Samochód wyposażony w poduszki powietrzne również może dawać złudne poczucie bezpieczeństwa. Tymczasem takie rozwiązanie jest naprawdę skuteczne jedynie w połączeniu z pasami. Okazuje się, że nawet przy sprawnych poduszkach zapięcie pasów zwiększa szanse przeżycia podczas wypadku o 40 procent. Trzeba też pamiętać, że żadne środki nie będą wystarczające, jeśli pasażerowie na tylnym siedzeniu samochodu będą jechać bez pasów. W przypadku zderzenia pasażerowie zostają wyrzuceni z siedzeń i z ogromną siłą uderzają w osoby siedzące z przodu, powodując poważne urazy, a nawet śmierć. W takiej sytuacji jedyną szansą na przeżycie są pasy bezpieczeństwa.

Wystarczy kilka sekund

Zapięcie pasów zajmuje dosłownie chwilę i nie wymaga dużego wysiłku. Jeśli pamięta się o tym za każdym razem, można szybko wyrobić sobie nawyk, który będzie powtarzany automatycznie, bez zastanowienia. Wystarczy poświęcić kilka sekund, aby zapewnić sobie znacznie większe bezpieczeństwo.

Pasy należy zapinać w każdej sytuacji, nawet w czasie krótkiej przejażdżki. Do groźnych wypadków dochodzi nie tylko na ruchliwych trasach, ale także na parkingach, czy spokojnych osiedlowych uliczkach. Z pasów powinien korzystać nie tylko kierowca, ale również wszyscy pasażerowie znajdujący się w pojeździe – tylko to zagwarantuje pełne bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Why ask?