Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Damal

Diagnosta samochodowy – jak zdobyć uprawnienia?


Diagnosta samochodowy – osoba obejmująca to stanowisko bierze na swoje barki dużą odpowiedzialność. Od niej zależy ocenienie czy dany pojazd jest bezpieczny i nadaje się do uczestnictwa w ruchu drogowym. Mimo wszystko zawód ten zdobywa coraz większą popularność. Warto wiedzieć, w jaki sposób można zdobyć niezbędne uprawnienia oraz… za co można je stracić.

Kim jest diagnosta samochodowy?

Osoby zatrudniane na tym stanowisku pracują w stacjach kontroli pojazdów i w serwisach samochodowych. Ich zadaniem jest weryfikacja stanu technicznego różnych pojazdów, takich jak: samochody osobowe, motocykle, ciągniki itp., a w szczególnych przypadkach – także sprawdzanie tramwai czy trolejbusów. Analizowane są różne podzespoły pojazdu, wszystko po to, aby wykryć w nich ewentualne usterki, które mogą zagrażać bezpieczeństwu podczas użytkowania. Diagności muszą postępować według ściśle przyjętego protokołu, dlatego nie warto liczyć na to, że jakaś nieprawidłowość zostanie przez nich pominięta. Wśród kontrolowanych elementów, można wyróżnić:

 • hamulce,

 • stan zawieszenia,

 • układ wydechowy,

 • układ napędowy,

 • oświetlenie,

 • i inne.

W celu wykonania kontroli technicznej pojazdów diagnosta musi biegle posługiwać się komputerem i stosownym oprogramowaniem, ale część badań nadal musi wykonać ręcznie, m.in. sprawdzenie pasów bezpieczeństwa. Żeby wszystkie działania były przeprowadzone prawidłowo i rzetelnie, diagnosta musi mieć doświadczenie w zakresie budowy pojazdów i ich działania, czyli krótko mówiąc – wykształcenie i doświadczenie mechaniczne  – mówi diagnosta z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów Damal w Łodzi (http://damal.eu/).

Oprócz sprawdzania stanu technicznego pojazdów do diagnosty należy także uzupełnianie danych technicznych w komputerze i wydawanie kierowcy zaświadczeń potwierdzających zdolność pojazdu do poruszania się po drogach. Diagnosta odpowiada za każdy samochód dopuszczony do jazdy.

Jak zdobyć uprawnienia diagnosty samochodowego?

Na początku maja 2014 roku opublikowano ustawę, która wprowadza regulacje w zakresie zdobywania uprawnień do zawodu diagnosta samochodowy – obowiązuje ona od sierpnia 2014 roku. Mówi, że aby zostać diagnostą, początkowo trzeb spełnić jeden z czterech warunków:

 1. Posiadać wykształcenie wyższe w obszarze nauk technicznych o specjalności samochodowej oraz mieć udokumentowane 6 miesięcy praktyk w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów.

 2. Posiadać wykształcenie średnie – techniczne o specjalności samochodowej oraz mieć udokumentowany 1 rok praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów.

 3. Posiadać wyższe wykształcenie w obszarze nauk technicznych o specjalności innej niż samochodowa oraz mieć udokumentowany 1 rok praktyki w stacji kontroli pojazdów lub zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów.

 4. Posiadać średnie wykształcenie techniczne o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowane 2 lata praktyki w stacji kontroli pojazdów lub zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów.

Samo wykształcenie nie wystarczy, aby zostać diagnostą. Należy także zdać egzamin organizowany przez Transportowy Dozór Techniczny, który składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Dodatkowo, aby móc oferować klientom szeroki zakres usług, diagnosta musi zdobyć uprawnienia na każdą grupę pojazdów, np. autobusów, pojazdów zasilanych gazem, czy też pojazdów przewożących niebezpieczne towary – komentuje diagnosta ze stacji Damal w Łodzi, która sama oferuje tego typu usługi.

Terminy egzaminów kwalifikacyjnych można odnaleźć na stronach TST danego rejonu.

Pracodawcy zwracają także uwagę na doświadczenie i zainteresowanie branżą. Powszechnie zakłada się, że diagnosta samochodowy sam powinien posiadać prawo jazdy, przynajmniej kat. B.

Utrata uprawnień do wykonywania zawodu diagnosty samochodowego

Każdy diagnosta wydaje zaświadczenia o tym, że pojazd swoim stanem technicznym nie zagraża bezpieczeństwu uczestników ruchu. W przypadku nierzetelności kontroli lub pominięcia ważnej usterki, pośrednio odpowiada od za ewentualne wypadki i zdarzenia. Jak wynika z  art. 84 ust. 3 ustawy o ruchu drogowym niezbędnym warunkiem cofnięcia uprawnień jest stwierdzenie określonych uchybień w wyniku kontroli. Sposób ujawnienia tego, że diagnosta fałszował wyniki lub podczas weryfikacji stanu technicznego pojazdu dokonał wyraźnych uchybień, nie ma znaczenia. Uprawnienia mogą być cofnięte:

 • po wypadku i prowadzonych analizach sądowych,

 • w wyniku niezgodności stanu rzeczywistego z wpisami do dowodu, podczas kontroli drogowej,

 • w wyniku uzyskania donosu o takich praktykach, jeśli zostaną one potwierdzone.

 

Artykuł powstał we współpracy z Okręgową Stacją Kontroli Pojazdów Damal: http://damal.eu/?p=9

14 myśli na temat “Diagnosta samochodowy – jak zdobyć uprawnienia?

 1. Witam, posiadam świadectwo: Technikum uzupełniające dla dorosłych, czy mogę ubiegać się o uprawnienia diagnosty? Pozdrawiam.

 2. Witam serdecznie. Ukończyłem Liceum Zawodowe ze specjalnością – mechanik poj. samochodowych
  W związku z tym czy mogę starać się o uprawnienia diagnosty? Serdecznie pozdrawiam.

  1. Moim zdaniem diagnosta nie musi posiadać prawa jazdy, prawo jazdy uprawnia do kierowania pojazdami, nie zaś do ich diagnostyki. Warto jednak zapytać w firmie damal.eu powinni wiedzieć na 100%!

 3. Bardzo dobry artykuł. Moim zdaniem powinien być tu położony jeszcze większy nacisk na praktykę. Żeby potem nie wyjeżdżać z duszą na ramieniu od diagnosty. Chociaż i tak najbezpieczniejszą formą jest robienie przeglądów w zaufanych SKP – jeśli czytają to ludzie z Warszawy, to być może zachęci ich ta oferta: http://www.diagmot.waw.pl/

 4. witam. czy praca na pół etatu liczy się jako pół roku stażu czy ważny jest okres pracy na stanowisku mechanika? 1 rok na pół etatu = 1 rok stażu na stanowisku

 5. Gdyby ktoś z Państwa przygotowywał się do egzaminu diagnosty i poszukiwał pytań, testów z pytań zamkniętych bądź materiałów pomocnych to warto zwrócić uwagę na stronę http://www.infodia.pl
  Można powiedzieć, że to takie małe kompendium wiedzy dla przyszłych diagnostów.

 6. Witam, mam 15 letnie doswiadczenie w warsztacie, posiadam tytul mistrza i kurs pedagogiczny, lecz mam tylko zawodowe wyksztalcenie.czy jest jakas szansa na uzyskanie uprawnien?

Dodaj komentarz

Why ask?