Czym różnią się opony całoroczne od zimowych

Czym różnią się opony całoroczne od sezonowych

Coraz łagodniejsze zimy sprawiają, że niektórzy kierowcy zaczynają zastanawiać się nad tym, czy warto zmieniać opony na zimowe. Choć polskie prawo nie zabrania jeżdżenia przez cały rok na oponach letnich, wielu kierowców zmienia je na zimowe dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Kompromisowym rozwiązaniem jest zakup opon całorocznych.

Konstrukcja opony całorocznej

Opony wielosezonowe mają bieżnik, który  łączy cechy opony zimowej i letniej, m.in. liczne lamele, które stabilizują oponę na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Wyżłobienia opony całorocznej układają się tak, żeby w trakcie jazdy możliwe było usuwanie z bieżnika błota i śniegu.  Rzeźba bieżnika opony wielosezonowej jest bardziej zróżnicowana niż rzeźba bieżnika opony letniej, ale mniej zróżnicowana niż bieżnika opony zimowej.

Opony uniwersalne wykonane są z materiału, który znacznie mniej twardnieje w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza niż guma, z jakiej wytwarzane są opony letnie, i jest bardziej odporny na wysokie temperatury niż opony zimowe.

Funkcjonalność opony całorocznej a funkcjonalność opon sezonowych

Opony całoroczne dobrze sprawdzają się w łagodnym klimacie, w którym temperatura powietrza na ogół utrzymuje się w granicach -5 – 20 stopni Celsjusza. Opony całoroczne cechuje nieco gorsza przyczepność w sytuacji, kiedy droga jest oblodzona lub mokra. Na zaśnieżonej jezdni droga hamowania samochodu jest także dłuższa o kilka metrów, kiedy jest on wyposażony w opony całoroczne niż wtedy, kiedy jeździ na oponach zimowych.

Z kolei latem opona całoroczna generuje większy hałas niż opona letnia, a przy wysokiej temperaturze, powyżej 40 stopni, może się roztapiać.

Podstawową zaletą opon wielosezonowych jest jednak fakt, że nie trzeba ich wymienić dwa razy w roku. Nie trzeba również poświęcać miejsca w garażu lub piwnicy na składowanie ich ani płacić wulkanizatorowi za ich przechowanie.

Dodaj komentarz

Why ask?