Czym kierować się przy wyborze płynu do spryskiwaczy?

Czym kierować się przy wyborze płynu do spryskiwaczy?

Płyn do spryskiwaczy jest jednym z podstawowych płynów eksploatacyjnych, który wpływa na komfort jazdy, widoczność, a tym samym na bezpieczeństwo – nie tylko nasze i naszych pasażerów, ale i wszystkich uczestników ruchu. Czy w takim razie wystarczy pójść do pierwszego lepszego hipermarketu i kupić jakiś płyn? Niekoniecznie…

Płyn zimowy a letni

W przypadku wyboru płynu do spryskiwaczy, duże znaczenie ma pora roku. Substancje te różnią się między sobą właściwościami użytkowania, mają także różną budowę chemiczną.

Przy wyborze płynu zimowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na temperaturę krystalizacji, która powinna wynosić minus dwadzieścia bądź mniej, stopni Celsjusza. Zadaniem zimowego płynu do spryskiwaczy jest dokładne umycie szyby z brudu, kurzu, szadzi czy soli. Równie ważne jest to, by substancja ta była odporna na zamarzanie, smarowała pióra wycieraczek (i tym samym ich nie niszczyła), a także by była neutralna dla lakieru pojazdu. Aby znaleźć bezpieczny dla naszego samochodu (i naszego zdrowia, o czym za chwilę) płyn zimowy, zwróćmy uwagę, czy posiada on Certyfikat bezpieczeństwa B lub Zgodności ITS. Pamiętaj, że płyn do spryskiwaczy nie usunie z szyb lodu – do tego celu wykorzystaj odmrażacz lub – jeśli oblodzenie nie jest zbyt uciążliwe – skrobaczki.

Jeżeli chodzi o letni płyn do spryskiwaczy, temperatura krystalizacji jest bez znaczenia. Jednak z tego względu, że nie jest dostosowany do niskich temperatur, może zamarzać – co uniemożliwi widoczność drogi – a nawet zniszczyć zbiornik lub pompkę. Płyn letni ma na celu oczyścić szyby z wszelkich zanieczyszczeń (np. kurzu), pozostałości po deszczu czy owadów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze płynu do spryskiwaczy?

Jeszcze nie tak dawno temu, rzeczą całkowicie normalną była możliwość zakupu płynu do spryskiwaczy z metanolem (tańsze, bo i sam metanol mniej kosztował) i etanolem (droższe). „Obecnie te pierwsze są już wycofywane z rynku, ponieważ wpływają negatywnie na zdrowie kierowcy i pozostałych pasażerów, tzn. podrażniają oczy oraz układ oddechowy. Wystarczy zaledwie 3% tej substancji, by jej wpływ był szkodliwy dla ludzkiego zdrowia, a jak wiadomo w płynach do spryskiwaczy znajdowało się przeważnie ok. 20% metanolu” – wyjaśnia ekspert z Honda Plaza. Płyny z metanolem charakteryzowały się także niższą temperaturą krzepnięcia, szybciej się kończyły, bo trzeba było użyć ich w większej ilości, by zmyły zanieczyszczenia. Dlatego żeby mieć pewność, że nabyta przez nas substancja jest bezpieczna dla naszego zdrowia, przed zakupem przeczytaj etykietę na opakowaniu.

Jaki płyn do spryskiwaczyBędąc przy etykiecie, zwróćmy uwagę na ilość wymienionych substancji. Aby zakamuflować woń alkoholu, producenci płynów do spryskiwaczy stosują różne kombinacje zapachowe. Pamiętaj – im jest ich mniej, tym lepiej. Zbyt bogaty skład może negatywnie wpłynąć na niektóre elementy samochodu, np. może zniszczyć gumowe części piór wycieraczek. Z tego też względu unikaj zakupu mocno pachnących płynów.

Reasumując, powinniśmy kierować się zasadą minimalizmu, zwracać szczególną uwagę na zawarty w płynie rodzaj alkoholu, a także na uzyskane przez produkty certyfikaty jakości. Nie oszczędzajmy na towarach, które mają wpływ na nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Nie warto.

Dodaj komentarz

Why ask?