Czy wiesz, o co chodzi z holowaniem na sztywnym holu?

Czy wiesz, o co chodzi z holowaniem na sztywnym holu? Sztywny hol to niezwykły widok na drodze. Przyzwyczajeni jesteśmy bardziej do holu giętkiego lub lawety pomocy drogowej, tymczasem przepisy jasno określają, kiedy należy zastosować sztywny hol.Bądź z nimi na bieżąco.

Holowanie na sztywno, to nie jest częsty widok na naszych drogach. Przyzwyczajeni jesteśmy raczej do holowania niesprawnego auta na holu giętkim, czyli na linie. Liny do holowania najłatwiej zresztą kupić, dostępne są na każdej stacji paliw i większość z nas ma taki w bagażniku. Hol sztywny nawet dla doświadczonych kierowców jest nieco enigmatyczny. Tymczasem, hol giętki, czyli lina holownicza nie zawsze może być stosowana.

Holowanie na sztywnym holu – przepisy

Holowanie na sztywnym holu jasno określają obowiązujące w Polsce przepisy, zawarte w Kodeksie Drogowym, który określa jasno, że skoro w aucie sprawny jest tylko jeden układ hamulcowy, to wówczas należy skorzystać z holowania na holu sztywnym, a nie na giętkim. Połączenie giętkie, czyli linka, może być zastosowana jedynie w chwili, gdy sprawne są obydwa układy hamulcowe. Sztywny hol musi mieć określoną długość, czyli oba pojazdy, holujący i holowany musi dzielić odległość 3 metrów, a połączenie obu pojazdów, czyli hol, powinien być oznaczony białymi i czerwonymi pasami, lub też chorągiewką. Ustawodawca dopuszcza dwa kolory chorągiewki, żółty oraz czerwony, tak, aby inni uczestnicy ruchu drogowego mogli hol zauważyć z daleka. To ważne, zwłaszcza dla tych, którzy mają zwyczaj wyprzedzać wolno jadące pojazdy i wciskać się między pojazdy, uciekając przed samochodami nadjeżdżającymi z naprzeciwka.

Holowanie auta w niewłaściwy sposób może skończyć się mandatem ze strony policji. Jeśli policjant dopatrzył się, że jeden z układów hamulcowych nie działa, a holujesz auto na holu giętkim, po prostu, zapłacisz karę. Tak samo jak zapłacisz za brak oznaczeń holu w postaci biało – czerwonych oznaczeń lub chorągiewki.

holowanie - sztywny hol
holowanie – sztywny hol

Kiedy nie wolno holować pojazdów

Kiedy nie wolno holować pojazdów? Ustawodawca określił przypadki, w jakich nie wolno holować pojazdów. Auta nie wolno holować w momencie, gdy ma ono niesprawny układ hamulcowy, a jazda wymaga jego używania. Na sztywnym holu możesz holować pojazdy, których hamulce funkcjonują wówczas, gdy pracuje silnik, który w wyniku awarii nie może zostać uruchomiony, więc teoretycznie hamulce są, ale faktycznie ich nie ma. Absolutnie nie wolno holować innych aut pojazdem wyposażonym w przyczepę. Holować nie wolno również na autostradzie.

Holowanie pojazdu zgodnie z przepisami

Obojętnie, czy holujesz auto na sztywnym czy na giętkim holu, musisz przygotować pojazd do holowania. Przede wszystkim auto musisz oznaczyć trójkątem ostrzegawczym, który umieszczasz po lewej stronie holowanego auta. Potem łączysz auta oznakowanym żółtą lub czerwoną chorągiewką lub oznakowaniem biało-czerwonym holem, giętkim lub sztywnym. Włączasz światła mijania, a autach z automatyczną skrzynią biegów ustawiasz skrzynię biegów w pozycji N, czyli neutral.

Nie wolno włączać świateł awaryjnych, które mogą mylić innych kierowców, zresztą, zapalone awaryjne niepoprawnie sygnalizują skręty. Kierowca auta holowanego ma zadanie polegające na właściwym utrzymaniu napięcia linki. Auta z automatyczna skrzynia biegów nie możesz holować z prędkością większą niż 30 do 40 kilometrów na godzinę. Automatyczna skrzynia biegów smarowana jest olejem, którego pompa działa tylko przy włączonym silniku. Prędkość powyżej 40 km/h przy wyłączonym silniku może spowodować zatarcie skrzyni biegów, ponieważ koła przeniosą na nią zbyt duże opory i tarcie, które przewyższa wytrzymałość części automatycznej przekładni.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała pomoc drogowa Eurohol z Krakowa oferująca całodobową pomoc drogową i holowanie aut osobowych, dostawczych i TIR

Dodaj komentarz

Why ask?