audi a8

7 rzeczy, które musisz wiedzieć o Audi A8

Po tygodniach zapowiedzi Audi ostatecznie zaprezentowała nowy model Audi A8 (2018). Premiera odbyła się w Barcelonie.

Flagowy model niemieckiej marki oczekiwał na większą zmianę przez długi czas. Sylwetka nie uległa znaczącym zmianom, ale zmieniły się technologie i wnętrze. Przedstawiamy 7 najciekawszych modyfikacji wartych uwagi.

  • Otrzyma zupełnie nowe laserowe reflektory

Przestarzałe reflektory HD Matrix zostały zmodyfikowane. Nowe lampy laserowe nie wyglądają lepiej niż przed zmianami, ale za to są bardziej funkcjonalne. System laserowy powoduje, że długie światła rozświetlają dystans dwukrotnie większy, gdy samochód przekroczy prędkość 68 km/h.

  • Wersja hybrydowa doczeka się premiery w późniejszym czasie

Gama silników obejmuje silniki V8 i W12 o pojemności czterech litrów. Audi zapowiedziało również wersję A8 z napędem hybrydowym. Pod jej maską znajdzie się 3 – litrowy silnik V6 zasilany na gaz połączony z elektrycznym silnikiem. Łączna moc napędu wyniesie 449 KM i 516 lb ft. Wersja otrzyma nazwę A8 L e-tro Quattro. Na elektrycznym napędzie pokona 31.1 mil (ok. 49 km), a o odpowiednią sprawność napędu zadba system indukcyjnego odbiornika radiowego – oczywiście za opłatą.

  • Nowe A8 wyposażono w lekko hybrydowy system

Samochód wchodzi na rynek z parą silników V6 z turbodoładowaniem – 3 – litrowymi silnikami TFSI zasilanymi na gaz, generującymi moc rzędu 340 KM. Pojawi się także 3 – litrowy silnik TDI diesel o mocy 286 KM. Oba warianty będą w standardzie dostępne w zestawieniu z systemem przypominającym hybrydowy, ale nie w pełnym wymiarze. W nomenklaturze międzynarodowej określa się go jako „mild – hybrid system”. Jego charakterystyczną cechą jest to, że silnik współpracuje z akumulatorem o pojemności 48 V. Nie zapewnia on całkowicie ekologicznej jazdy, tak jak hybrydowy napęd, ale przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin. Z pomocą „mild – hybrydowego” systemu A8 potrzebuje do 40 sekund, żeby rozpędzić się z 54 km/h do 159 km/h.

  • Przestarzały system MMI zastąpiony ekranami dotykowymi

Wnętrze Audi A8 zostało kompletnie odmienione i unowocześnione – to z pewnością jedna z najbardziej nowoczesnych kabin pasażerskich wśród segmentu luksusowych sedanów. Przestarzały system MMI został zastąpiony parą dwóch dużych wyświetlaczy dotykowych. Większy ekran o przekątnej 10,1 cala, który będzie głównym interfejsem dla kierowcy prezentującym najważniejsze parametry i funkcje. Drugi ekran LCD zastąpi większość pozostałych funkcji deski rozdzielczej.

  • Aktywne zawieszenie z technologią AI

Inną znaczącą modyfikacją związaną z modelem Audi A8 (2018) jest zastosowanie aktywnego zawieszenia wykorzystującego elektryczny aktywator kontrolujący położenie kół. Nowe Audi A8 może zbierać dane o wybojach i innych nierównościach drogowych, żeby zapobiegać niekontrolowanemu wprawianiu w ruch zawieszenia. System AI przyczyna się także do poprawy bezpieczeństwa jazdy.

  • Asystenci parkowania osbługiwani smartfonem

Podobnie jak w BMW 7 i nowej serii 6, Audi A8 (2018) posiada asystentów parkowania, którzy zostali nazwani jako Remote Garage Pilot i Remote Parking Pilot. Systemu ułatwiają parkowanie w wąskich miejscach za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie – trudniej o bardziej intuicyjne systemy wspomagania kierowcy.

  • Trzeci poziom autonomicznej jazdy

Na pierwszym miejscu znalazła się technologia, która jest zdecydowanie największą i najbardziej znaczącą zmianą – trzeci poziom autonomicznej jazdy nazwany przez konstruktorów jako Audi AI Traffic Jam Pilot. Łączy on takie funkcje, jak kamera, radar i sonar oraz radar optyczny (ang. light detection and ranging, w skrócie lidar). Sprawnie działający system zapewnia możliwość w pełni autonomicznej jazdy z prędkością do 60 km/h (ok. 37 mph).

Audi a8Nowe Audi A8 wejdzie do sprzedaży na rynku niemieckim już tej jesieni. Ceny zaczynają się od 90.000 euro. Ceny w Stanach Zjednoczonych jeszcze nie zostały opublikowane, ale prawdopodobnie będą one wynosiły około 100.000 $.

Informacja pochodzi z portalu motoryzacyjnego mototon.pl

Dodaj komentarz

Why ask?